VELKOKVĚTÁ RŮŽE „Limona“ Kordes

VELKOKVĚTÁ RŮŽE „Limona“ Kordes

Přečtěte si

Krémová, velkokvětá růže s jemným odstínem citrónové žluté vás dokonale okouzlí! Její výhodou je, že je velmi málo náchylná vůči chorobám, takže se nemusíte bát, že vám do konce podzimu uhyne!

Limona je velkokvětá růže vhodná k řezu. Tvar květu je velmi ušlechtilý. Dorůstá do 80cm výšky a velikost květu je 8cm.

Velkokvěté růže neboli „čarohybridy“, jsou ušlechtilé růže na dlouhých stoncích. Vyznačují se velkými jednotlivými květy a hustým keřem. Květ je nádherný a veliký.

Tyto ušlechtilé růže kvetou většinou 5-6 měsíců v roce a dožívají se opravdového stáří. Vůně tohoto typu růží je velmi výrazná, podmanivá a doslova čarovná.

Specifikace:

Výška: 80cm
Šířka: 50cm
Rostlin na metr: 4ks
Velikost květu: 8cm
Vůně: lehce voní
Odolnost vůči černi: velmi odolná
Odolnost vůči padlí: odolná
Mrazuvzdornost: ano

Řez: Na zimu provedeme hluboký řez a slabé výhonky odstraňujeme. Dále řez provádíme od poloviny března do poloviny dubna. Obecně se dá říci, že čím dříve řez provedeme, tím dříve pokvetou. Růže se řežou i v létě, kdy je vhodné odstraňovat odkvetlé květy vždy u třetího plně vyvinutého listu pod daným květem nebo skupinou květů. Odstraňujte také plané výhony.

Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování. Úspěchem je však správný řez a zimní přikrytí.

Stanoviště:  Rostlině se daří především na slunci, tudíž není vhodné sázet ji pod stromy

Trvanlivost: Při dodržování pěstitelského postupu vydrží i mnoho let

Teplota: V zimě vyžaduje přezimování na chladném avšak světlém stanovišti. Teplota 6 – 8 º C je v zimě žádoucí. Na zimu rostlinu přikrýváme chvojím a půdu kolem ní nakopčíme. Silnější větve je vhodné obalit papírem.

Hnojení: Na jaře rostlinu pohnojíme např. Cereritem

Množení: Můžeme množit řízkováním, semeny, odnožemi nebo štěpováním

Škůdci: Rostliny jsou často napadány mšicemi, sviluškami nebo padlím. Škůdce hubíme vhodnými insekticidy. Od února do března provádíme postřik proti černé skvrnitosti.

 

Jak pěstovat růži:

  1. týden v březnu odstraňte chvojí (případně i jutové pytle se slámou) a navršenou zeminu. Růži následně pohnojte Cereritem. Doporučujeme 75g na metr čtvereční
  2. týden v dubnu odstraňte všechny zaschlé, zmrzlé a jinak poškozené výhony až do zdravého dřeva. Následně zkraťte zbylé výhony o 75% své délky. Řez proveďte vždy asi 3 milimetry nad očkem, aby nezbyl mrtvý pahýl přitahující plíseň.
  3. týden v červenci rostlinu vydatně zalévejte, pokud delší dobu nezaprší
  4. týden v září rostlinu přestaňte zalévat.
  5. týden v říjnu růži s prvními lehčími mrazy zasypejte 30 centimetry zeminy smíchané s kompostem a přikryjte ji chvojím. Pokud je růže na kmínku, použijte jutový pytel vyplněný slámou - ten na rostlinu i se zmíněnou slámou nasaďte.