+420 608 626 554 (Po-Ne 9-18h)

VELKOKVĚTÁ RŮŽE „Athena“ Kordes

VELKOKVĚTÁ RŮŽE „Athena“ Kordes

Přečtěte si

 Ušlechtilost. Elegance. Vůně. To jsou tři vlastnosti nádherné růže Athena, jejíž okvětní plátky jsou na okrajích růžové a přecházejí do krémově žluté.

Velkokvěté růže neboli „čarohybridy“, jsou ušlechtilé růže na dlouhých stoncích. Vyznačují se velkými jednotlivými květy, hustým keřem. Odrůda Athena dosahuje výšky až 120cm. Květ je nádherný a veliký – má až 11cm.

Specifikace:

Výška: 120cm
Šířka: 50cm
Rostlin na metr: 4ks
Velikost květu: 11cm
Vůně: lehce voní
Odolnost vůči černi: odolná
Odolnost vůči padlí: odolná
Mrazuvzdornost: ano

Řez: Na zimu provedeme hluboký řez a slabé výhonky odstraňujeme. Dále řez provádíme od poloviny března do poloviny dubna. Obecně se dá říci, že čím dříve řez provedeme, tím dříve pokvetou. Růže se řežou i v létě, kdy je vhodné odstraňovat odkvetlé květy vždy u třetího plně vyvinutého listu pod daným květem nebo skupinou květů. Odstraňujte také plané výhony.

Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování. Úspěchem je však správný řez a zimní přikrytí.

Stanoviště:  Rostlině se daří především na slunci, tudíž není vhodné sázet ji pod stromy

Trvanlivost: Při dodržování pěstitelského postupu vydrží i mnoho let

Teplota: V zimě vyžaduje přezimování na chladném avšak světlém stanovišti. Teplota 6 – 8 º C je v zimě žádoucí. Na zimu rostlinu přikrýváme chvojím a půdu kolem ní nakopčíme. Silnější větve je vhodné obalit papírem.

Hnojení: Na jaře rostlinu pohnojíme např. Cereritem

Množení: Můžeme množit řízkováním, semeny, odnožemi nebo štěpováním

Škůdci: Rostliny jsou často napadány mšicemi, sviluškami nebo padlím. Škůdce hubíme vhodnými insekticidy. Od února do března provádíme postřik proti černé skvrnitosti.

 

Jak pěstovat růži:

  1. týden v březnu odstraňte chvojí (případně i jutové pytle se slámou) a navršenou zeminu. Růži následně pohnojte Cereritem. Doporučujeme 75g na metr čtvereční
  2. týden v dubnu odstraňte všechny zaschlé, zmrzlé a jinak poškozené výhony až do zdravého dřeva. Následně zkraťte zbylé výhony o 75% své délky. Řez proveďte vždy asi 3 milimetry nad očkem, aby nezbyl mrtvý pahýl přitahující plíseň.
  3. týden v červenci rostlinu vydatně zalévejte, pokud delší dobu nezaprší
  4. týden v září rostlinu přestaňte zalévat.
  5. týden v říjnu růži s prvními lehčími mrazy zasypejte 30 centimetry zeminy smíchané s kompostem a přikryjte ji chvojím. Pokud je růže na kmínku, použijte jutový pytel vyplněný slámou - ten na rostlinu i se zmíněnou slámou nasaďte.