<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

Kontryhel alpinský

(Alchemilla alpina)

Základní informace:

Kde zasadit:
(slunce)
(polostín)
Opadavost:opadavé
Barva květu:
Barva listu:
Mrazuvzdornost:do  -39 °C
Výška:30 cm
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba květu
         

Přečtěte si:

Sazenice kontryhelu se vysazují hlavně podél záhonků a cest podobně jako šanta. Doma je kontryhel v chladnějších oblastech, jako je třeba Island. Odtud získala rostlina vysokou odolnost proti zimě a horším podmínkám. Prodej kontryhelu probíhá pro jeho výjimečnost. Ve středověku alchymisti přidávali kontryhel do směsi, z které chtěli nakonec vyrobit kámen mudrců. Zajímavost: kapky rosy na ochmýřených listech nejsou jen voda. Rostlina totiž vylučuje šťávu. Obsažené látky taniny pomáhají ženám při porodu a menstruaci. Používaly se i k léčbě ran. Taniny lze získat i z listů, ze kterých se uvaří čaj.

Vypěstujte si na zahradě rostlinu, která pomáhá ženám.

Jak se starat o rostlinu:

Rostlina Alchemilla alpina vyžaduje ke zdravému růstu spoustu slunečních paprsků nebo částečně zastíněné stanoviště. Žluté květy spatří světlo světa od června do srpna. Listy mají zelenou barvu. Zelené listy na zimu opadávají před zimními měsíci. Sazenice vydrží zimu do -39 °C. Dorůstá do výšky 30 cm.