+420 608 626 554 (Po-Ne 9-18h)

Anglická růže Falstaff

Přečtěte si

Brit David Austin vytvořil koncem minulého století ideál anglických růží, mezi které patří i anglická růže Falstaff s květy vínové barvy. Tyto růže spojují ty nejlepší vlastnosti starých a nových odrůd. Kvetou dlouho, květy jsou odolné proti dešti a zahradu zpestří barvami, které až doposud neexistovaly.

Výhody anglických růží

  • Jsou odolné proti dešti
  • Kvetou od června až do září
  • Vydatně a příjemně voní

Kam takovou anglickou růži zasadit? Ideální je místo s dostatkem slunce i vláhy, kde jemně profukuje vítr. Na takových místech rostliny bohatě kvetou, nenapadají je plísně a květy se ukazují v plné své kráse. Květy si nezískají jen romantiky! Na své si přijdou i fanoušci čaje. Zkuste schválně zalít pár okvětních plátků a listů zeleného čaje vodou lehce pod bodem varu a probuďte vaše smysly.

Nechte se okouzlit podmanivou vůní květů růží.

Pěstování

Výsadba: Od března do října.

Vzdálenost rostlin: 60cm.

Květ: Kvete od června až do září.

Orientace: Slunné stanoviště.

Substrát: Jakýkoliv, ideálně ten zahradnický. Rozhodně však novou růži nesázejte do země, kde v posledních 10 letech rostla jiná růže!

Zavlažování: Anglickou růži zalijte alespoň jednou týdně 25 litry vody, pokud vydatně nezaprší. Hadicí nikdy nekropte nadzemní část. Naposledy rostlinu zalijte začátkem září.

Hnojení: Po posledních mrazech růže přihnojte cereritem. Doporučujeme rozhodit 75 gramů na každý metr čtvereční.

Řez: Brzy na jaře odstraňte všechny zaschlé, zmrzlé a jinak poškozené výhony až do zdravého dřeva. Následně zkraťte zbylé výhony o 75% své délky. Řez proveďte vždy asi 3 milimetry nad očkem, aby nezbyl mrtvý pahýl přitahující houby. Růže se řežou i v létě, kdy je vhodné odstraňovat odkvetlé květy vždy u třetího plně vyvinutého listu pod daným květem nebo skupinou květů.

Výsadba: Kořenový bal ponořte na hodinu do vody a pro každou sazenici vykopejte jámu hlubokou 60 centimetrů a širokou 40 centimetrů. Dále sazenice umístěte do připravených jam tak, aby byly cca 5cm utopené pod povrchem. Na závěr půdu jemně udusejte a zalijte.

Výsadba na balkoně: Rostliny sice mohou být i v květináči, ale ten musí být minimálně 60 centimetrů hluboký, protože růže mají velmi hluboké kořeny.

Zimní ochrana: Rostlina zvládá mrazy do -40°C, pokud ji na ně připravíte. Růže je potřeba přihrnout 30 centimetrovou vrstvou zeminy smíchanou s kompostem před prvními tuhými mrazy (pod -5°C). Korunu raději zakryjte silnou vrstvou chvojí a pokud je na kmínku, použijte jutový pytel vyplněný slámou - ten na rostlinu i se zmíněnou slámou nasaďte.