<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

bez

  Stránka 1 / 2

Bez se dříve vysazoval, aby zaháněl zlé duchy. Kromě toho jeho tlející listí zahánělo hlodavce a dobytčí mor. Používali jej už antičtí lékaři v podobě vína z bezových plodů. Dnes si bez černý můžeme sbírat pro zahánění nemocí z nachlazení. A kromě kmene se dá jako léčivka využít celý.

Bez černý jako léčivka

Květy bezu černého snižují horečku a podporují pocení. Sbírají se ještě před plným rozvinutím za suchého počasí. Z čerstvých květů se dělají vynikající domácí bezové šťávy. Plody se hodí při migréně nebo jako protikřečový prostředek. Čerstvé se dávají do kompotů a džemů, nebo se z nich dělá víno. Z listů bezu černého se dá připravit zábal na bolavé klouby, který údajně umí vytáhnout i vodu z kolene.

Pokud byste tento zázrak hledali, podívejte se k rozpadlým starým domům, do zarostlých bývalých zahrad, nebo do křovin. Bez černý často roste jako plevel. Pokud nechcete spoléhat na takové hledání, zkuste náš internetový obchod.