<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

borovice

  Stránka 1 / 6

Proletíte se na koštěti z borovice, nebo si ji raději zapálíte jako louč? Lidové vypravěčství tvrdí, že čarodějnice při Valbružině noci létaly na košťatech z větví borovice horské. Borovice kleč proto chvíli nebyla úplně vítaným keřem. Lesníci ji považovali za plevel, a proto ji odstraňovali. Kromě toho, že byla na jednu stranu odmítána, byla na stranu druhou velmi užitečná. Lidé z ní vyráběli pryskyřičnaté louče a její éterické oleje měly podle nich léčivé účinky. Kromě pryskyřice používali lidé také zdraví prospěšné hořčiny.

Znáte ale i jiné borovice, než naši běžnou borovici horskou a lesní? U nás rostoucí borovice mají ve svazečku dvě jehlice. Americké borovice mají obvykle pohromadě tři. Abnormalita je pak borovice jednolistá, která má jehlici jedinou. Po pěti ve svazku mají borovice rostoucí ve vysokých horách - např. borovice vejmutovka, limba. Borovice limba má obzvláště krásné husté a pevné tmavozelené jehlice.

Pro malou zahradu se hodí borovice osinatá. Tento stromek dosahuje výšky 5 až maximálně 15 metrů s poléhavým  a pokrouceným kmenem. Roční přírůstky dosahují jen několik desetin milimetru. Jehlice jsou velmi přilehlé a ve shluku, někomu připomínají liščí ocas. Patří mezi nejpopulárnější rostliny na světě, protože se ve své domovině dožívá věku až 5 000 let, což z ní dělá nejdéle žijící živý organismus na světě!

Velmi oblíbená je pro zahradní architekturu nevysoká borovice rumelská se štíhlou až válcovitou korunou prorostlou až k zemi. Dosahuje výšky 10 - 25 metrů. Oproti tomu borovice himalájská vyrůstá až do výšky 50 metrů a pro zahradní architekturu znamená také zajímavý dominantní prvek. Docela určitě se do zahrad hodí i borovice vejmutovka, která dosahuje 30 metrů výšky. Nově vyrůstající větve jsou nápadně tenké a ohebné a slabě pýřité, stejně tak i nové jehlice jsou na omak měkké. Radost pohladit.