Garlo.cz

6 věcí, na které teď zapomínáte

Zahrádkářská sezóna se pomalu chýlí ke konci. Mnoho z nás už ze zahrady pomalu ale jistě mizí vlivem deštivého a chladného počasí, avšak to je velká chyba. Každý správný zahradník totiž ví, že podzim rozhoduje o roce nadcházejícím! Proto je vhodné zatnout zuby, vzít si na sebe něco teplejšího a pustit se do práce.

Zaostalá zahrada začne být brzy trnem v oku pro sousedy, protože láká spoustu vetřelců.

V následujících odstavcích zmíníme, co lze udělat pro to, abyste se i příští rok mohli kochat krásami vaší zahrady. Představíme si 5 pracovních rad a také 5 rostlin, které je vhodné zasadit právě teď. Některé omámí čichové buňky, jiné okouzlí zrak návštěvy a jedna potěší i mlsné dětské jazýčky.

Včasná výsadba

Podzim je stejně jako jaro vhodný pro výsadbu většiny keřů, stromů i květin. Sluníčko již tolik nepálí, víc prší a teploty kolísají kolem patnácti stupňů. Přesně to vyhovuje rostlinám nejvíc. Když sazenici zasadíte začátkem podzimu, má čas dostatečně zakořenit a zvyknout si na nové podmínky před nadcházející zimou. Na jaře pak začne rašit v plné síle a pokud se jedná o užitkovu rostlinu, příjemná bude hned první úroda. Podívejme se na několik tipů, co teď můžete začít sázet.

Japonská vrba

Vůbec nejoblíbenější vrba upoutá svým vzhledem a bujným růstem. Nové listy se zbarvují během několika málo týdnů hned do tří barev. Nejprve jsou růžové, později bílé a na závěr se zbarví do zelené. Tyto cykly se střídají od jara až do podzimu, takže je na co se dívat po celou sezónu. A pokud by náhodou růžová s bílou začala mizet, stačí japonskou vrbu ostříhat a ztracené barvy se rychle vrátí.

Na internetu dnes můžete zakoupit pohodlně i sazenice. Kurýr je pak přiveze až ke dveřím.

Kanadská borůvka

Sladké borůvky zná snad každý, ale už jen hrstka lidí ví, jak krásný může být tento keř na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do rudé barvy. Doporučit můžeme zejména sazenice kanadské borůvky Burlington. Při výsadbě si ovšem dejte pozor. Kanadské borůvky potřebují kyselou půdu. K jedné rostlině by mělo přijít minimálně 70l speciálního substrátu. Popřemýšlejte také o mykorhíze, která se nejlépe aplikuje při výsadbě a zvyšuje výnosy až o třetinu.

fotka boruvka

Levandule

Sazenice levandule příjemně voní, proto jsou ideální rostlinou ke vchodovým dveřím do domu. Pokud k nim totiž zasadíte ještě borovice, při návratu domů na vás dýchne doslova francouzská Provence. Jakmile začne pálit horké letní sluníčko, omamná vůně borové kůry a levandule se ukáže v celé své kráse.

Levandule nemusí kvést jen modrofialově. Existují také bílé odrůdy.

Hortenzie

Hortenzii můžete mít hned ve třech barvách - bílé, růžové i modré. Začínají kvést až v srpnu, ale společnost vám mohou dělat až do jara. Jejich květy lze totiž snadno usušit bez ztráty barvy a přesunout je do suché vázy třeba na jídelní stůl. Ani pěstování hortenzií není složité. Pokud nebudete v období sucha zapomínat na vydatnou zálivku, odmění se obrovskými květy.

Motýlí keř

Motýlí keř neboli komule davidova je nesmrtelnou legendou v hledáčku zahrádkářů. V pestrosti barev motýlí keř překoná snad jen růže. Posledním módním trendem jsou pak fialovooranžové motýlí keře. Ovšem tato rostlina není známá jen pro své podlouhlé a výrazné květy. Nádherně voní a láká vzácné motýly. Od června díky těmto květům můžete sledovat každý den představení, o kterém se vám ani nesnilo.

fotka motyli_ker

Příprava rostlin na zimu

Celá řada rostlin nepřežije českou zimu bez pomoci. Střed motýlího keře musí být na zimu zakrytý třiceticentimetrovou vrstvou zeminy i kvalitním chvojím stejně jako veškeré růže. Tyto úpravy ovšem dělejte až těsně před prvními mrazy.

Vertikutace trávníku

Anglický trávník není jen o vydatných dávkách hnojiva. Stejně tak důležitá je i vertikutace. Ta se provádí na jaře a na podzim. Stačí si pořídit obyčejné vertikutační hrábě, které seženete do 500 korun, a můžete začít. Pokud jste vertikutaci nikdy nezkoušeli, schválně si to zkuste. Uvidíte, že trávník prokoukne a rozdíl bude patrný ihned po vertikutaci. Chvojím zakryjte také levanduli, rododendrony a azalky.

Hrabání listí

Spadané listy mohou být domovem mnoha škůdců, proto je včas shrabejte a odvezte pryč. Pokud víte, že jsou napadené, tak je ideálně spalte. Problémový je zejména kaštan (jírovec maďal), ale někdy je potřeba spálit také třeba celou větev maliníku společně s bejlomorkou maliníkovou.

fotka hrabani

Podzimní hnojení

Některé rostliny (maliník, ostružiník apod.) těsně před zimou pořád ještě hodně rostou a připravují svá pletiva na zimu. K tomu potřebují hodně živin, proto nakupte hnojivo a dopřejte jim je. Eliminujete tím následky zimy a příští úroda bude stát za to. Obecně si však dejte pozor na přítomnost dusíku v hnojivech. S dusíkem už se na podzim hodně šetří, aby rostliny příliš nenakopnul, podobně jako to umí energetické nápoje s lidským organismem.

Příprava záhonů

Jakmile se uvolní místo na záhoně, kam už letos nechcete nic zasadit, připravte si třeba semena vojtěšky a zasejte ji na tyto volné plochy. Když ji před zimou zaoráte, bude to mít podobný efekt, jako kdybyste půdu pohnojili nakoupeným hnojivem. Zeleným hnojením ušetříte a ještě vás příroda pochválí za ekologický přístup.