Zahradní nábytek a jeho údržba. 7 × jak na to

7 užitečných tipů, jak pečovat o zahradní nábytek

Vlastnit zahradu nebo velkou terasu u domu je obrovská výhra. V dnešní uspěchané době můžete nejen kompenzovat sedavé zaměstnání prací na pozemku, ale i v klidu a pohodě venku relaxovat či kulinařit s grilem. V každém případě se neobejdete bez vhodného zahradního nábytku. Musíte ale počítat s vrtkavým počasím, které zahradní sestavy při vhodné péči zpravidla snáší.

U dřeva nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Zahradní dřevěný nábytek většinou kvalitně ošetřuje už výrobce. Pokud je to na vás, napusťte jej přípravkem k omezení účinku povětrnostních vlivů, a pak natřete lazurou nebo olejem. Pět vrstev včelího vosku vám pomůže k sametově lesklému vzhledu nábytku, ale musí být v krytém prostoru.

Zahradní set Sirael 3

Po dešti nábytek vysušujte a na zimu uložte

Na drobné nečistoty a prach si pomůžete jemným kartáčem s vodou. Po dešti nezapomeňte sušit obyčejným hadrem a na zimu uložit do suchých a větraných prostor. Zakrývání kompletů stolu a židlí, houpačky nebo zahradního lehátka různými fóliemi přinese jen plesnivění.

Ideální ochranu obstará nátěr teakovým olejem dvakrát ročně

Efektnější vzhled, ale za vyšší cenu, vám přinese nábytek z exotického a tvrdšího dřeva. Má rád olejování teakovým olejem, nejlépe dvakrát ročně. Lněnou fermeží zase oživíte zašlý vzhled dřevěných zahradních sestav, které zůstaly dlouho na dešti a větru. Na údržbu nezapomeňte také u měkkého dřeva, tedy smrku a borovice. Lépe na tom budete s bukem, dubem nebo akátem.

Zahradní lavice z masivu

Nejčastěji používaný materiál na výrobu zahradního nábytku:

  • měkká dřeva: smrk, borovice
  • tvrdé dřeviny: dub, buk, akát
  • exotická dřeva: eukalyptus, meranti, teak
  • rotimber (speciálně vyšlechtěný akát)
  • plast, kov a jejich kombinace

Tlaková impregnace vydrží rok, pak musíte zvolit nátěr

Nábytek z akátu, modřínu, borovice či smrku ošetřují výrobci tlakovou impregnací. Ta ale vydrží jenom jednu sezónu. Vlhčí prostředí snese nábytek z teaku a nemusíte s ním tak při každém dešti běžet pod střechu. Má ale sklon k barevným změnám, bez ošetření ke stříbrošedé patině. Pomůžete si speciálními přípravky na bázi pryskyřice a přírodních olejů nebo vosky.

Dřevený zahradní stůl Solis

Kovový zahradní nábytek vyžaduje nejméně údržby

Nejméně údržby vyžaduje kovový zahradní nábytek, kde jenom kontrolujte uvolněné spoje a čas od času nátěr proti korozi. Vodou čas od času umyjte i nábytek z ušlechtilé oceli nebo hliníku. Zvláštní péči pak chtějí kovové materiály v kombinaci s dřevem a plastem. Kovová zahradní křesla doplňte o polštářky a komfort máte zajištěn.

Ratan je lehký, ale také trochu choulostivý

Snadno přenosný je nábytek z lehkého ratanu, vyráběný v řadě tvarů a provedení. V zahradách uplatníte stolky, křesílka i taburety. Přírodní surovině ale neprospívá mráz, dlouhodobější pobyt na dešti nebo prudké střídání teplot. Počítejte proto se zakrýváním a zimním úklidem. Péče s vlhkým hadříkem nebo prachovkou je snadná, ale jednou za rok byste nábytek měli přelakovat.

Dřevěné zahradní křeslo

Plastový nábytek si žádá doplnění látkovými sedáky

Dříve všudypřítomné plastové židle a stolky lákají snadnou manipulací, lácí a lehkostí údržby. Na nečistoty totiž stačí teplá voda a neagresivní čisticí prostředek. Nábytek ale časem ztrácí barevný odstín a šedne, což se snaží někteří výrobci omezit speciální povrchovou úpravou. Proti pálícímu slunci dokupte látkové sedáky a pro ně navíc úložný prostor.

Ať už si vyberete zahradní nábytek nebo celou sestavu z jakéhokoli materiálu, proměňte terasu nebo pozemek v oázu odpočinku a pohody. Přirozenou volbou nicméně zůstane dřevo, které je pro zahradu typické díky svému původu, je příjemné na dotek a exotické dřeviny bývají velmi odolné.

Autor: Jiří Macík, Mabyt.cz, Exiteria, a.s.