Jak vybrat travní osivo

Jak vybrat travní osivo

Vybíráte travní osivo? Pak si během rozhodování důkladně promyslete dvě věci: Kdo a jak intenzivně se bude na trávníku pohybovat. Na výběr totiž máme dva druhy travních osiv:

  • Travní osivo odolné vůči zátěži se složitějším založením i údržbou
  • Méně odolná travní semena s hezčím vzhledem a snadnější údržbou

Zátěžové travní osivo 

Zátěžové travní osivo vidíte například na fotbalových hřištích. Nevím, jestli jste někdy byli na stadionu v době, kdy se na hřišti nehrálo, nicméně věřte mi, že mimo zápasy a tréninky se obsluha ani stroje prakticky nezastaví. Pravdou je, že váš trávník asi nebude zdaleka tak trpět jako na profesionálních sportovištích, nicméně pro účely přirovnání to není vůbec špatný příklad. Pěstitelé sice vyšlechtili určité druhy trávy, které odolají mnohdy i extrémní zátěži, nicméně bez vaší podpory (práce) budou trpět stejně jako obyčejný parkový trávník.

Nezapomínejte na místa, kam se trávník rozhodně nehodí. Vizualizujte si třeba očekávané cestičky kolem plotu, pokud máte psa.

Běžné travní osivo

Běžné a méně odolné travní osivo nese často dovětek okrasný, rekreační nebo park. Ačkoliv jsem jej označil slovem “běžný”, rozhodně si pod těmito semeny nepředstavte obyčejnou luční zeleň. Pokud si pořídíte dostatečně kvalitní (drahé) osivo, bude váš travní koberec dokonce ještě mnohem hezčí, než je tomu u zátěžového trávníku. Nižší nároky na zátěž totiž dovolují použití mnohem pestřejší travní směsi. Zvedá se tím tak šance, že se vám trávník bude líbit a zároveň bude také příjemný na dotek.

Jak vybrat travní osivo, když se o trávník nechci starat

Ať už se rozhodnete jakkoliv, ani ta nejdokonalejší travní směs nebude super, pokud se o ni nebudete dostatečně starat. Kvalitní trávník vyžaduje každý rok stovky hodin práce strávené za sekačkou i vertikutátorem, s hadicí v ruce a s kýblem hnojiva. Uvědomte si rovněž, že je nutné myslet i na každoroční rozpočet. Kvalitní materiál i nástroje něco stojí. Materiál (zejména hnojivo) má navíc tu nepříjemnou vlastnost, že nám bude neustále docházet. Vždy na to myslete a spotřebované zboží včas doobjednejte.

Jak vybrat travní osivo? S rozmyslem. Berte v potaz fakt, že travní osivo vybíráte mnohdy jen jednou za život. Jakmile jej zasadíte, těžko již takové rozhodnutí někdy změníte. Jak tedy vybrat travní osivo? Především nehleďte na cenu. I těch pár ušetřených stokorun by vás mohlo štvát po celý život při každém pohledu na zahradu.

Do stinných míst zasaďte třeba keře. Ušetříte si tím hodně nervů.

Na co se připravit

Závěrem se seznámíme s obecnými předpoklady, na které je třeba myslet ještě před vysetím trávního semene. Obzvláště v dnešní době počítejte s častým zavlažováním trávníku. V závislosti na lokalitě potřebuje každý metr čtvereční dodatečných cca 250 litrů vody za rok. Zavlažujte ideálně dešťovou vodou s optimálním pH. Bez ohledu na druh travního osiva je nutné trávu velmi často sekat. V sezónní špičce i dvakrát týdně, neboť optimální výška rostlin v ČR byla stanovena na 4 centimetry a sekáním byste výšku neměli snížit o víc jak jednu třetinu. Nepodceňujte ani vertikutaci. Obecné rady k pěstování trávníku si můžete stáhnout v našem průvodci.

Myslíte si, že je náš článek užitečný i pro přátele? Sdílejte článek na Facebooku.