Léčivé účinky maliníku

Léčivé účinky maliníku

Víte, jaký vitamin obsahují maliny? Ptáte se, co všechno obsahují? Pojďme si představit všechny významné látky. Maliny a zdraví k sobě mají významově velmi blízko. Plody maliníku obsahují především vitamin C. Ve 100 gramech čerstvých malin je přibližně 25 miligramu vitaminu C (cca třetina doporučené denní dávky) posilující především naši obranyschopnost. Stejné množství malin obsahuje přibližně 5,8 gramu vlákniny, což tvoří asi pětinu vhodné denní dávky. V zanedbatelném množství je dále obsažen vitamin A a B a draslík, vápník, fosfor a železo.

Jsou maliny zdravé? O tom nepochybujte.

Kyselina ellagová ztvárňuje nejvýznamnější polyfenol (látky spadající mezi antioxidanty - ty chrání lidské buňky před volnými radikály) nacházející se uvnitř každé čerstvé maliny. Kyselina ellagová spadá do skupiny fytonutrientů, které nejsou součástí běžně prodávaných syntetických doplňků stravy. Jsou to látky, které utváří typickou chuť každého ovoce i zeleniny.

Věděli jste, že jen ovoce snězené do 4 hodin od utržení obsahuje maximální hodnotu vitaminů a fytonutrientů?

Fytonutrienty byly objeveny teprve nedávno, takže o nich zatím tolik nevíme, ale jedno je jisté - přispívají ke správnému fungování organismu. Konkrétně kyselina ellagová vedle již zmíněných antioxidačních léčivých účinků maliníku pomáhá zpevňovat buněčnou strukturu. Další fytonutrienty napomáhají pro zajímavost tvorbě kolagenu, ochraně buněčných membrán a správné funkci kardiovaskulárního systému. Léčivé účinky plodů maliníku dokáží částečně vynahradit jahody a vlašské ořechy.

Jak zdravé jsou maliny, už víte. Objevte také léčivé účinky borůvky.

*údaje pochází z dlouholetých studií amerických vědců globálně nejvýznamnější firmy v oblasti doplňků stravy, která své produkty vyrábí pouze z produktů pěstovaných na svých organických farmách