Mech v trávníku

Mech v trávníku

Mech v trávníku je snad nejčastějším nepřítelem našich zahrad. Abychom zjistili, jak mech v trávníku zlikvidovat, musíme nejprve poznat příčiny. Podívejme se na pět hlavních příčin, kvůli kterým začíná růst mech v trávníku.

  1. Tráva roste v zemi s příliš nízkým pH (pod 5,5)
  2. Půda je nadměrně a dlouhodobě zamokřená
  3. Povrch je příliš udusaný
  4. Pozemek nedostatečně hnojíme a chybí mu především dusík
  5. Na trávník dopadá po většinu dne stín

Dvě možnosti, jak odstranit mech v trávníku

Nyní už asi tušíte, která z příčin ohrožuje vaši zahradu. Jak ten mech ale odstranit? Existují dvě možnosti - odstranit příčinu nebo mech v trávníku odstranit násilím. Pokud si vyberete násilí, mechu se nezbavíte na vždy.

Odstranění příčiny

Nízké pH

Jako první se podíváme na první a chytřejší možnost. Jestliže jste zjistili, že má půda příliš nízké pH, bude stačit, když zahájíte vápnění, čímž zvýšíte pH. Nesmíte to však přehnat, protože trávník vyžaduje kyselejší půdu. Vápněte tedy jen minimálně, protože se potřebujete dostat jen o pár desetinek stupnice výš.

Přílišné zamokření

V druhém případě doporučujeme místo trávy vysadit raději nějaké bahenní rostliny nebo na zamokřeném místě vybudovat přírodní rybníček. Vysoušení půdy je celkem složité a výsledný efekt se mnohdy neprotne s naším očekáváním.

Mech v trávníku

Udusaný povrch

Pokud je zem příliš zhutněná, často se tak děje hlavně na jílovitých a namáhaných půdách, nezbude vám nic jiného, než trávník rozorat a založit nový. Zároveň doporučujeme současnou půdu promíchat s novým travním substrátem, který ji zkypří, a celý tento postup díky tomu nebudete muset za pět let znovu opakovat.

Málo živin

Ve čtvrtém bodě se zcela evidentně najdou lidé, kteří se o trávník moc nestarají, tudíž jej ani moc nehnojí. Mech v trávníku se tak snadno prosadí. Slabé rostliny trávy proti němu nemají šanci. Jedinou možností je zvednout se ze židle a vrhnout se do práce. Zároveň se to neobejde ani bez finanční investice do hnojiva na trávník. Výše investice samozřejmě závisí na tom, kolik metrů čtverečních vaší zahrady pokrývá trávník.

Stín

V posledním případě bude nutné prořezat stromy a keře, které způsobují stín, nebo místo trávy naopak nové stromy a keře vysadit.

Mech v trávníku podporuje také stín

Hrubá síla

Tím lékem na vše je roztok skalice zelené, kterou obsahuje například přípravek s výstižným jménem Antimech. Ovšem pozor! Vhodným termínem pro uplatnění této hrubé síly je pouze přelom dubna a května.

V boji s mechem pomáhá také vertikutace trávníku. Přečtěte si, jak na ni.