Garlo.cz

Na zahrádku v každém věku aneb Co by měla splňovat zahrada pro seniory?

Starší lidé, zejména ti v důchodovém věku, mají obvykle dostatek času na to, aby se o zahradu u domu nebo o zahrádku, kam pravidelně dojíždí, postarali. Často je ale trápí to, že už práce nezastanou tolik nebo jim to trvá déle, než by si sami představovali. Jak by si senioři mohli práci usnadnit a zefektivnit?

Ideálně strávený čas? Čas venku

Vitamin D a energie, kterou sluneční paprsky předávají, jsou přesně tím, čeho má většina z nás nedostatek. Ani starší lidé netvoří výjimku. Pokud ale disponují vlastní zahrádkou, nebo mají možnost na ní trávit čas a starat se o ní, je to skvělým řešením, jak ani v pokročilém věku nezapomenout na pravidelný pohyb a pobyt na vzduchu.

Co na zahradě nesmí chybět?

Ideální zahrada pro starší lidi by neměla být přehnaně rozlehlá a měla by nabízet dostatek stínu a pohodlného posezení. Senioři ocení zejména vysoké záhony, na jejichž okraj si budou moci sednout a odpočinout si, na stejné místo si mohou odložit i rukavice nebo nůžky. V případě pohybových obtíží, které přicházejí například po zranění nebo při rekonvalescenci, mohou přijít vhod i bandáže, které usnadní nebo umožní delší pohyb na zahradě. Praktická bude i kůlnička na nářadí a zastřešený koutek na sezení či práci. Cesty na zahrádce by měly být čisté a udržované, aby nikomu nehrozilo nebezpečí zakopnutí. Osvětlení nebo solární lampy si na zahradě také najdou své uplatnění. Obratná sekačka, se kterou se snadno kamkoliv vjede a nebude mít přehnané nároky na technické znalosti, je také jedna z věcí, kterou na zahradě (nejen) starší lidé ocení.

Čeho se vyvarovat?

Na zahradě, o kterou se starají starší lidé, by nemělo být potřeba zacházet s těžkou technikou, lézt po výškách nebo trávit prací dlouhé hodiny. Pro seniory by měla být práce na zahrádce oddychem a aktivním odpočinkem, při kterém zaměstnají ruce, ale neunaví přehnaně celý zbytek těla. Starší lidé by tak měli volit k pěstování rostliny co nejméně náročné na údržbu – letničky do truhlíků a z trvalek pak třeba sasanky. Škoda by byla zapomenout i na kvetoucí druhy dřevin. Pokud se vám podaří sladit jejich kvetení, bude zahrádka vypadat krásně barevně dlouhou dobu z roku.