Návštěvníci z říše zvířat

Návštěvníci z říše zvířat

Ptačí budka

Vrabčí hnízdo

Vrabci jsou rádi pohromadě, a tak se nebojte zavěsit do zahrady hned několik ptačích budek. Zvlášť hezky vypadají ty s ozeleněnou střechou.

 1. Budete potřebovat obyčejnou dřevěnou ptačí budku (průměr vletového otvoru 35 mm), úzké lišty a lazuru na ošetření dřeva.
 2. Lišty nařežte na potřebně dlouhé části a
 3. natlučte je po obvodu stříšky.
 4. Napuštění nezávadnou lazurou ochrání dřevo.
 5. Pro ozelenění si na kusu netkané textilie v chudším substrátu předpěstujte nenáročné rostliny, jako jsou rozchodníky. Pak je zastřihněte na míru a usaďte na střechu.

Ptačí budka svépomocí

Čmelín

Sucho, klid, bezpečí Při hledání obydlí se hmyz příliš neliší od člověka. Vyhovuje mu sucho, stálá teplota a ochrana před predátory. To všechno najde v „hotelu pro hmyz“. Jako stavební materiál poslouží všechno možné; v každém případě však nezapomeňte na úzké trubičky, třeba stébla bambusů nebo rákosí. Vytvoří takřka dokonalý čmelín!

Přilákejte divoké včely

Drobné včelky zednice (napravo) využívají ke hnízdění různé přirozené dutiny, třeba ve zdivu, ale i v úzkých stoncích rostlin. Některé druhy tvoří malé kolonie, ale na vhodné místo přilétají ve větším množství.

Ideální obydlí pro divoké včely

 1. Větve po řezu dřevin nastříhejte na potřebně dlouhé kusy. Suchý materiál, jako je bambus, se nejlépe krátí pilou s jemně ozubeným pilovým listem, který plochu řezu zanechává hladkou.
 2. Dlouhým hřebem propíchejte do dřeně větví otvory a svazek větví zasuňte do prázdné plechovky. Zavěste ho na slunné a chráněné místo.

Nevšední ptačí krmítka

Pletené krmítko Z vrbových výhonů a barevné vlny snadno vyrobíte pohledný závěs na „knedlík“ pro sýkorky.

Zimní hostina Pokud si sami vyrábíte lojové koule se semeny, můžete připravenou hmotou naplnit neotřelé nádoby, například vysloužilé plechové šálky či jiné nádobí. Uvažte k nim stužku a pevně je zavěste na větve keřů nebo stromů.

Korále k nakousnutí Drozdi a další drobní ptáci mají rádi dužnaté plody. Zkuste jim nabídnout borůvky a šípky navlečené na kovové spirále. Během zimy můžete podobně navlékat kousky jablek, rozinky a další sušené ovoce.

Krmítko se zásobníkem pro sýkorky a pěnkavy

S trochou zručnosti se může dřevěná krabice od láhví s vínem proměnit v automatické krmítko. Předností krmítka se zásobníkem je, že shora dolů se sype čisté a suché krmení.

 1. Do bočních stěn provrtejte otvory a vsuňte do nich dřevěnou tyčku.
 2. Víko přeřízněte na dvě části. Menší část přibijte diagonálně do spodní části krabice.

Krmítko pro sýkorky a pěnkavy

Bude zčásti podpírat vloženou plastovou láhev a poslouží jako skluzavka pro nasypané zrní. Do druhé části vyřízněte kulatý otvor, aby jím prošlo hrdlo láhve. Poslouží jako stojan pro plastovou láhev naplněnou ptačím zobem a pro nasypané krmení jako ochrana před deštěm. Hotový zásobník upevněte na přiměřeně velkou dřevěnou desku, jejíž obvod předtím ještě olištujte.

Přístřeší a dekorace v jednom

Domeček pro ježka

Domeček pro ježka

Máte-li v zahradě klidný kout, postavte do něj domeček pro ježka, aby se zdatný hubitel slimáků měl kam uchýlit během dne. Budete potřebovat především prostornou dřevěnou bednu, kterou opatříte příhodným vstupem. Vstupní prostor by měl mít rozměry přibližně 10 x 10 centimetrů. Dřevěné sídlo postavte na klidné a chráněné místo, které najdete třeba pod keřem nebo pod hromadou nepotřebného dřeva.

Důležité je uměle zbudované obydlí zakrýt spadaným listím a větvemi. Navršený materiál poslouží jako izolace. Ježek chráněné přístřeší rád využije i k přezimování. Vnitřní prostory obydlí nemusíte ničím plnit, ježek si vhodný materiál vybere sám.

Hrad pro ježka

Elegantní domek pro motýly

Dřevěná krabice od vína se může proměnit v úkryt pro babočky paví oka a jiné motýly.

 1. Ruční pilkou odřízněte víko krabice a ve tvaru budoucí stříšky seřízněte i stěny.
 2. Pro vyříznutí štěrbin v odděleném víku provrtejte nejprve tři páry otvorů a přímočarou pilkou je ve svislém směru spojte v šířce přibližně 0,8 cm (použijte rovnou lištu jako pravítko). Nad vzniklé štěrbiny nalepte okrasné lišty.
 3. Natřete povrch barevnou lazurou.
 4. Dvě prkénka spojte do pravého úhlu lepidlem a sešroubujte je tak, aby vznikla pevná stříška. Ustřihněte potřebnou velikost asfaltového bonnského šindele a upevněte lepidlem a hřebíky.
 5. Připevněte otočný uzávěr.
 6. Naplňte vnitřek volně uloženým suchým listím.

Domeček pro motýly

Příspěvek byl převzat ze speciálního čísla magazínu Naše krásná zahrada.