Paleta barev - okrasné dřeviny, které musíte mít

Paleta barev

Štědřenec převislý

Laburnum anagyroides neboli pravý zlatý déšť patří ke stejné botanické čeledi jako třeba akát nebo vistárie, tedy k bobovitým. Má proto překvapivě blíže k hrachu než třeba ke zlatici. Nejčastěji se pěstuje jako nižší stromek s kompaktní korunkou. Zlatá květenství jsou dlouhá až 20 cm a rozkvétají zhruba v květnu.

Štědřeneci se raději vyhněte, pokud máte malé děti.

Na zahradě vypadají naprosto neodolatelně. Nejlépe se keři daří na slunci s propustnou, na vápník bohatou půdou. Jediné, co trochu omezuje jeho větší rozšíření, je jeho jedovatost. Proto se nevysazuje do prostoru, kde si hrají děti.

Štědřenec převislý

Meruzalka krvavá

Pěstuje se jako řidší, vzdušný keř dorůstající zhruba do dvou metrů. Tento trochu neprávem opomíjený druh rozkvétá v dubnu sytě růžovými květy. Jednotlivé kvítky s typickým pachem jsou sdruženy do spousty krátkým hroznů. V době, kdy meruzalka rozkvétá, se na větvičkách objevují i svěží nové listy. Meruzalka je velmi odolná, snáší dobře městské prostředí. Málo členěné větvičky se perfektně hodí do jarních kytic. Kvetoucí meruzalka láká zdaleka včely a čmeláky a tak přináší do zahrady život.

Meruzalka krvavá

Dřín obecný

Dřín obecný patří téměř k prvním na jaře rozkvétajícím keřům. Jeho květy rozhodně přilákají vaši pozornost, vypadají totiž jako žluté štětičky. Celá dřevina má velmi zajímavou stavbu větví. Tvar keře je víceméně kulovitý, s hustými větvemi. Proto se dřín dá vysadit i do živých plotů, kde poskytne ptákům nejen potravu, ale také úkryt a útočiště. Dřínu nevadí městské ovzduší a zásaditá půda, roste dobře i poblíž silnic a frekventovaných křižovatek.

Dřín obecný

Hloh obecný

Hloh obecný neboli crataegus laevigata – dříve jeho trnité keře či malé stromky lemovaly polní cesty, dnes se pěstují i jeho krásné zahradní kultivary. Ty mohou kvést nejen bíle, ale i sytě růžově nebo červeně.

Hloh obecný

Kdoulovec japonský

Kdoulovec japonský vypadá na zahradě doslova jako šperk. Tmavé trnité větvičky se totiž ztrácejí pod záplavou velkých pravidelných pětičetných květů. Ty mohou být i bílé nebo červené, ale nejčastěji se prodávají v různých odstínech růžové i s nádechem do oranžova nebo opravdu sytě tmavě růžové.

Kdoulovec japonský

Střemcha obecná

Poměrně vysoký keř má řídké větve, daří se mu na slunných, ale vlhčích místech. Jeho největší ozdobou jsou bílé, intenzivně vonící květy seskupené do delších převislých hroznů. Keř kvete vždy na nových výhonech, postupný řez nám proto zajistí stále dost květů.

Střemcha obecná