Pěstovat bylinky nebo pokojovky?

Pěstovat bylinky nebo pokojovky? Vyberte podle toho, jaký jste typ

Každá živá rostlina vnese do vašeho domova kus přírody. Může být nejen krásnou dekorací, ale také užitečnou pomocnicí. Pustíte se raději do pěstování bylinek nebo dáte přednost pokojovým rostlinám? Poradíme vám, jak mezi nimi správně zvolit.

Středomořské bylinky v truhlíku

Bylinky jsou nenáročné, dekorativní, chutné a léčivé.

Romantická duše zaplesá nad pokojovými rostlinami

Pokojové rostliny na rozdíl od bylinek vyžadují alespoň základní znalosti zahradničení. Obvykle po nich sáhnou všichni, kdo milují estetiku, krásno a z rostlin se chtějí těšit několik let. Přestože je pěstování o něco náročnější (pravidelné hnojení a přesazování) než u bylinek, vše záleží na typu rostliny, kterou si vyberete.

Mezi nenáročné pokojové rostliny patří

 • Zamiokulkas – je stálezelenou rostlinou vhodnou i pro začátečníky. Není náchylný na choroby ani škůdce. Měl by být umístěn v polostínu a měli byste jej zalévat až ve chvíli, kdy je substrát suchý.
 • Kaktus – do vašeho domova vnesou nádech exotiky. Potřebují slunečné místo a malou zálivku jen jednou za čas.
 • Sukulent – dobře vypadající rostliny, kterým nevadí, když je zalijete jen jednou za čas. Pěstovat je můžete jak v květináčích, tak v oblíbených skleněných teráriích.

Pokojové rostliny

Kaktusy nepotřebují mnoho vody, ale hodně slunce.

Pokud jste však zkušeným zahrádkářem, můžete se vhrnout i na pěstování náchylných orchidejí nebo jiných exotických rostlin, které vyžadují pravidelnou a speciální péči.

Ať už se rozhodnete tak či onak, živá rostlina dodá interiéru svěžest a spojitost s přírodou. Vnese do něj pocit klidu, který je v dnešní uspěchané době více než potřebný.

Pokojovky v bytě

Pokojovky udělají z domu domov. Zdroj: eranabytek.cz

Bylinky pro praktickou povahu

Pokud jste duchem spíše střídmý a praktický člověk, určitě budete mít radost z pěstování bylinek. Kromě toho, že jsou estetické na pohled, nemůžeme jim upřít ani jejich praktickou stránku. Můžete je totiž sníst. Navíc pro jejich pěstování nepotřebujete letité zahradnické zkušenosti a nepotřebují ani přehnanou péči. Základem úspěchu je:

 1. výběr vhodné bylinky podle stanoviště (slunečné nebo pohostinné místo),
 2. výběr bylinky podle využití (na čaj nebo přípravu pokrmů),
 3. pokud nepěstujete ze semínka, je důležité koupit zdravou rostlinku,
 4. správný substrát,
 5. vhodná nádoba na pěstování.

Pěstujte na balkóně nebo v bytě

Pěstování bylinek nutně nevyžaduje zahradu. Bez problémů je vypěstujete i v bytě nebo balkóně. Co všechno bylinky vyžadují?

 1. Světlo – bylinky v květináči by měly mít dostatek světla, ze kterého čerpají sílu pro tvorbu aromalátek. Nejlépe se jim bude dařit na západním nebo východním okně. Severní strana, kam světlo nedopadá, je pro bylinky nevhodná, na jižní hrozí spálení rostlinky od sluníčka.
 2. Voda – bylinky nesmějí být přemokřené, ale ani suché. Dejte do truhlíku mech nebo jej vyplňte keramzitem či střepy z rozbitých květináčů. Voda se díky nim udrží dál od kořenů.
 3. Květináče – měly by být o něco vyšší a rozhodně opatřené odtokem. Hliněné květináče mají lepší mikroklima než plastové, a tak v nich nehrozí přemokření. S plastovými se však lépe manipuluje, jelikož jsou lehčí. Vsadit však můžete i na zcela netradiční květináče, které vyrobíte z toho, co máte doma.
 4. Substrát – pořídit můžete speciální substrát na bylinky nebo zvolit zeminu s pískem a dobrým kompostem. Zemina by měla být dobře propustná.

Bylinky v nádobě

Bylinky lze pěstovat v jakékoliv nádobě, která má odtok.

Nejoblíbenější a nejpraktičtější bylinky

Všem milovníkům dobrého jídla doporučujeme založení tzv. polévkového truhlíku. Zasaďte do něj:

 • pažitku,
 • kadeřavou nebo naťovou petržel,
 • tymián, oregano,
 • smil italský neboli maggi.

Bylinky je v dnešní době nejbezpečnější kupovat z online zahradnictví. Rostliny ze supermarketu jsou určeny spíše k přímé spotřebě, a nikoliv pro dlouhodobé pěstování. Díky polévkovému truhlíku dodáte neodolatelnou chuť nejen polévkám, ale také masům.

V bytě na parapetu se bude dobře dařit:

 • mátě,
 • pažitce,
 • bazalce,
 • majoránce,
 • meduňce a dalším.

Na balkóně podle orientace bez problémů vypěstujete:

 • pažitku, petržel, libeček, mátu a meduňku na balkóně orientovaném na sever,
 • tymiánu, levanduli, rozmarýnu, dobromysli a majoránce se bude dobře dařit na jižní straně,
 • na západní a východní straně můžete pěstovat prakticky cokoliv, například stévii a řadu dalších.

Už máte vybráno, jestli pokojovky nebo bylinky? A co zkusit oboje?