Popínavé rostliny pro zahradní pergoly

Popínavé rostliny pro zahradní pergoly

Popínavé rostliny pro zahradní pergoly Zahradní pergoly jsou v jarních a letních měsících oblíbeným místem pro rodinné grilování, pro posezení s přáteli nebo pro tiché relaxování o samotě. K příjemnému posezení pod pergolou za slunného počasí je ale potřeba stín. Toho lze docílit různými prostředky, například dřevěnými zástěnami, roletami nebo markýzami, ale pergolu lze zastínit také pomocí popínavých rostlin.

Popínavé rostliny? Skvělý pomocník při zastiňování pergoly

Zastínění pergoly popínavými rostlinami je mezi českými zahrádkáři a chataři velmi oblíbené, a to nejen protože vyjde výrazně laciněji, než kdybychom se sluníčku bránili pomocí dělících stěn, rolet nebo markýz. Vysazením popínavých rostlin totiž u zahradní pergoly dosáhneme požadovaného zastínění a zároveň se zvýší i estetická hodnota pergoly. Navíc díky pestré škále druhů popínavých rostlin máme z čeho vybírat a nemusíme tak mít nutně tu samou pnoucí kytku jako sousedi přes plot.

Popínavé rostliny jsou ideálním doplňkem pergoly

Jaké jsou druhy popínavých rostlin

Jak už bylo naznačeno, popínavých rostlin je nepřeberné množství, z něhož si jistě vybere i ten nejvybíravější zahrádkář. Existují například pnoucí rostliny, které se vyšplhají maximálně do výše očí, jiné vám budou za optimálních podmínek růst klidně až do nebe.

Zeptejte se nás. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Máme popínavky jak kvetoucí, tak i nekvetoucí. Jednotlivé druhy se liší také tím, že některé potřebují pro svůj zdravý růst silnou oporu, ale celkem běžně se lze setkat i s takovými pnoucími rostlinami, které si rostou úplně volně, bez opory. Jedny popínavé rostliny si dávají pěkně na čas, než obrostou celou pergolu, jiné už mají po pár týdnech splněno. Proto dříve než si nějakou popínavou rostlinu koupíte, zjistěte si o ní co nejvíce informací a zvažte, zda je pro vaše účely tou pravou.

Jaké popínavé rostliny jsou nejlepší?

Jak už jsme zmínili, popínavých rostlin je spousta druhů a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Určitě neuděláte chybu, vyberete-li si z takových popínavých rostlin, které se sami omotávají kolem pevných částí vaší pergoly. V opačném případě byste museli rostliny k pergole přivazovat, což znamená další práci navíc.

Chcete-li se kochat pergolou osetou barevnými květy, zkuste u ní vysadit klematisy. Vyznačují se velkým množstvím květů, které budou rašit po celé léto. Navíc vysadíte-li několik různých odrůd, můžete se těšit na květy několika různých barev. U klematisů, kterým se také jinak říká plaménky, je však třeba pamatovat, že jejich kořeny potřebují částečně zastínit. Jinak se jedná o velmi vytrvalé popínavé rostliny, které při řádné péči vydrží na zahradní pergole až několik let.

Plamének

Velké pěstitelské úspěchy lze slavit také s loubincem pětilistým, který budete znát spíše pod lidovým názvem psí víno. Tuto popínavou rostlinu s čeledi révovitých můžete vidět v nejedné zahradě na nejedné pergole. Oblibu si získal především díky své bujnosti (roste až do výšky 8 ale i 15 metrů) a svěže zeleným květům, které postupně nabírají krásně červenou barvu.

Psí víno

Prakticky založení zahrádkáři jistě nepohrdnou popínavými fazolemi. Nejen, že si zkrášlíte pergolu a tím pádem prokoukne i zbytek zahrady, ale zároveň se můžete těšit na úrodu fazolových lusků, které jistě zpracujete ve své kuchyni. Ale opatrně, samotná rostlina je jedovatá, neboť nezralé lusky a zrna obsahují jedovaté bílkoviny, kterých se zbavíte až při vaření. Mezi pnoucí fazole patří například odrůdy Blue lake, Goldmarie, Borlotto di Vigevano a řada dalších.

Co dělat aby se to povedlo?

Popínavé rostliny mají vesměs stejné požadavky jako ostatní rostliny, ale přesto se mezi sebou jednotlivé druhy v lecčem liší. Všechny ale spojuje potřeba dobré půdy, dostatku světla a pravidelný přísun vláhy a živin. Toto mějte vždy na paměti, ať už budete vysazovat popínavé rostliny, nebo jakékoli jiné. Ideálním místem pro velkou část popínavých rostlin je polostín. V něm budou mít potřebný přísun světla, ale na druhou stranu nebudou vystaveny přímému slunečnímu záření, které není pro některé pnoucí kytky zrovna tím pravým ořechovým. Pokud byste totiž vysadili pnoucí kytky na místo vystavené ostrému slunečnímu svitu, počítejte s vyšší frekvencí zalévání, jinak by vám pnoucí rostliny mohly také uschnout.

Obecně ale platí, že čím více světla popínavé rostliny mají, tím víc kvetou. Pozornost je třeba věnovat i dalším okolnostem. Například pokud máte pergolu postavenou blízko domu, přesvědčte se, že půdu v místech, kde chcete rostliny vysazovat, neznečistily stavební odpady apod. Popínavým rostlinám také nesvědčí příliš vápenaté půdy. V takových podmínkách byste se obrostlé pergoly dočkaly jen velmi, velmi těžko.

Na co nesmí člověk při pěstování popínavek zapomenout?

Počítejte s tím, že čím rozrostlejší popínavé rostliny budou, o to víc budou vytvářet tlak na konstrukci zahradní pergoly. Zvláště dřevnaté popínavé rostliny představují pro pergolu silnou zátěž. Je proto nutné mít pevně ukotvenou pergolu s bytelnou střechou. Aby popínavé rostliny zdravě rostly, musíte se také pravidelně zastřihávat a prořezávat.

Ani popínavé rostliny nezapomínejte hnojit patřičným hnojivem.

Počítejte tedy s tím, že kolem pergoly budete potřebovat dostatek prostoru, abyste se dostali ke spadanému listí a mohli bez akrobatických kousků pohodlně ostříhat nebo prořezat pupeny a větvičky popínavých rostlin. Na závěr snad jen takovou malou poznámku. Po úspěšném vysazení popínavých rostlin na vaší zahradní pergole počítejte se zvýšeným výskytem hmyzu, pro který budou vaše pnoucí kytky silným lákadlem.