Prodej bylinek v ČR: Kde je nakoupit v roce 2020?

Prodej bylinek v ČR: Kde je nakoupit v roce 2021?

Ať už žijete v Praze, v Ostravě nebo na venkově, určitě řešíte pořád dokola, kde pořídíte čerstvé bylinky do kuchyně. Přesně s tím by vám měl poradit tento článek. Zaměřili jsme se na prodej bylinek v České republice. Zjistili jsme, kde dnes bylinky z našeho seznamu prodávají a kde je seženete nejlevněji a co nejčerstvější.

V jaké podobě bylinky seženete

Ještě než se pustíme do srovnání, měli bychom si uvědomit, na které typy bylinek můžeme v prodejnách narazit. Bylinky prodávají obchody ve čtyřech možných formách:

Rozeberme si výhody i nevýhody všech řešení.

Sušené bylinky seženete i v každém menším konzumu za rozumnou cenu. Tím výčet výhod končí. Tato forma bylin obsahuje totiž nejméně léčivých i aromatických látek, kvůli kterým bylinky kupujeme. V kuchyni z ní navíc moc jedlých jídel neuvaříte. Stačí si jen v ústech představit takový salát caprese se sušenou bazalkou. Sušené bylinky zůstávají tvrdé i po uvaření a hodí se především do vývaru.

Na internetu prodává sušené bylinky třeba Bylinkářství JUKL.

Řezané bylinky moc populární v českých obchodech nejsou. Prodávají je v sezóně zejména vietnamské večerky a několik málo supermarketů včetně jejich online verzí. Jde přitom o dobrou alternativu živých bylinek v kontejnerech. Prodej bylinek probíhá v tomto případě většinou v plastových vaničkách. Cena bývá nižší než u bylinek v květináčích a v lednici vydrží také několik dnů, když se o ně správně postaráte.

Největší výběr řezaných živých bylinek nabízí po celý rok Makro.

Snad nejoblíbenější se staly v posledních letech živé bylinky v květináči. Důkaz vidíte každý den  v rozšiřujícím se sortimentu supermarketů. Po celou sezónu je prodávají zahradní centra a online obchody. Jsou maximálně čerstvé a vydrží nejdéle. Jejich cena se pohybuje nejčastěji v rozmezí 20 až 50 korun za sazenici jedné bylinky. V Lidlu se na ně vztahuje 10% sleva, když si pořídíte jejich stravenkovou kartu. Na eshopech oceníte přehledný katalog bylinek včetně filtrace parametrů.

Bylinky jako dekorace

Bylinky v květináčích poslouží i jako skvělá dekorace do bytu

Na závěr nesmíme zapomenout ani na fakt, že bylinky můžete pěstovat i ze semínek. Určitě to dává smysl, pokud máte trpělivost a alespoň pár metrů čtvereční zahrady, kde může být záhon. Díky tomu můžete mít od jara až do podzimu 100% čerstvé bylinky v BIO kvalitě. To vše s minimem úsilí, protože třeba taková máta, tymián, rozmarýn, meduňka a oregano příliš péče nepotřebuje a o zalévání se stará déšť.

Prodej bylinek ze semen má dobře vyřešený třeba eshop MoravoSeed.

Bylinkový záhon v Českém Krumlově

Bylinkový záhon v Českém Krumlově

Sazenice bylinek v květináči

Sazenice živých bylinek můžete nakoupit v podstatě ve čtyřech typech obchodů:

  • Supermarkety
  • Hobbymarkety
  • Zahradnictví
  • Online zahradnictví

Každý typ obchodu má svá specifika, které jsme sepsali do níže uvedené tabulky. Naprosto nejdůležitější je podle nás původ prodávaných výpěstků. Bylinky jsou totiž velmi choulostivé rostliny. Nejodolnější jsou samozřejmě starší výpěstky z českých okrasných školek, které naleznete v lokálních zahradnictvích a na internetu.

Životnost bylinek prodloužíte, když je budete stříhat ostrými nůžkami.

V supermarketech se většinou setkáte s jen pár týdnů starými bylinkami ze skleníku v Suchohrdlech. Ty jsou vhodné jen k jednorázovému a hlavně okamžitému použití. V bytě vydrží maximálně pár dnů.

Bylinky v supermarketu Lidl

Bylinky v supermarketu Lidl

V hobbymarketech už naleznete i vzrostlejší sazenice bylinek. Kýčovitě hezké sazenice většinou pocházejí z Itálie a z Holandska. Problémem bývá, že je mají jen v sezóně, především na jaře. Ani cena většinou nezaujme. Potvrzují to už jen lokality, které si nadnárodní řetězce (Hornbach, OBI apod.) vybírají pro své obchody. Propracované reklamy cílí na movitější zákazníky.

Mapa zahradnictví v ČR

Prodejny bylin v ČR 

  Původ sazenic bylinek Výběr Cena Doprava ke dveřím
Supermarkety ČR ze skleníku Střední
Hobbymarkety Holandsko, Itálie ⭐⭐ Vysoká
Zahradnictví ČR, Itálie ⭐⭐ Nízká
Online zahradnictví ČR ⭐⭐⭐ Nízká


Protože se stávají pro své vlastnosti stále populárnější eshopy s bylinkami, přinášíme exkluzivní srovnání klíčových hráčů na trhu:

  Cena dopravy Výběr Cena Celoroční expedice
Starkl 127 Kč Střední
Neleň pro zeleň 109 Kč Nízká
Rostlinky.cz 169 Kč Vysoká
KRUH 149 Kč ⭐⭐ Nízká
Truhlíkov 139 Kč ⭐⭐⭐ Střední

Bylinky zabalené k expedici

Bylinky zabalené k expedici

Vydělávejte prodejem bylin

Přestala vás bavit práce? Z pěstování bylin se může stát i dobře výdělečný koníček s pohádkovými zisky. Můžete si založit již za pár stovek měsíčně svůj vlastní eshop s bylinkami v květináčích. Bude potřeba jen pár kliků, protože v něm už budou všechny produkty. Prodej bylinek může časem uživit celou rodinu.

Bylinky z eshopu

Patentované krabice Garlo.cz pro přepravu bylinek a ostatních sazenic

Stačí nás kontaktovat na emailu borovsky3@gmail.com Garlo.cz je tu i od toho, aby pomáhalo rozjet další online zahradnictví v největší komunitě pěstitelů v ČR. Expedici vyřešíme našimi vlastními patentovanými krabicemi na živé rostliny a zákazníky oslovíte jednoduše na Garlu.