Rakytník řešetlákový: Proč je takovým hitem?

Rakytník řešetlákový: Proč je hitem?

Rakytník řešetlákový (hippophae rhamnoides) doslova dobývá svět. Není se ovšem ani čemu divit. Rakytník řešetlákový totiž obsahuje nejvíc zdraví propěšných látek ze všech plodů, není vůbec náročný na pěstování a snese i ty nejtvrdší mrazy na Sibiři. Důvodů, proč je tak oblíbený, je ovšem mnohem víc. Podívejme se na ně podrobně v následujících odstavcích. Dozvíte se mimo jiné, jak rakytník pěstovat, jaké má účinky, proč pro sazenice nemusíte nikam jezdit i co udělat, abyste každý rok sklidili to nejcennější - zázračné bobule.

Čínský produkt plný překvapení

Rakytník řešetlákový byl přitom dlouhou dobu v Evropě zcela neznámou rostlinou. Proč? Rakytník řešetlákový pochází z Asie a jeho plody vypadají lépe ve váze než na talíři. Nechutná totiž zdaleka tak úžasně, jako například jehody nebo jiné tradiční ovoce. Lékaři využívající čínskou medicínu už ovšem po staletí ví, že ony plody v sobě ukrývají mnohem víc, než plody kterékoliv jiné rostliny. S nástupem moderní vědy navíc bylo možné zjistit, které prospěšné látky bobule rakytníku obsahují.

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový a jeho 13 vitaminů

Chemickou analýzou plodů bylo zjištěno, že rakytník řešetlákový obsahuje hned 13 vitaminů! Jedná se konkrétně o vitamin C, B1, B2, B3, B4, B6, B8, B9, A, E, K, P, a F. Veškeré zdraví prospěšné látky jsou navíc v dalo by se říct vyváženém poměru. Synergický efekt už tak hezkou skladbu látek ještě umocňuje. A k čemu že ty vitaminy jsou?

Účinky vitaminu C zná snad i malé dítě. Řekněme si ale něco víc. Vitamin C totiž nemá vliv zdaleka jen na imunitu člověka. Pomáhá také snižovat vysoký krevní tlak a posiluje stěny krevního řečiště. Se 100 gramy plodů sníme něco mezi 360 a 450 miligramy "céčka". Víc už ho obsahují jen šípky a aktinidie.

Další zajímavou látkou je kyselina nikotinová (vitamin B3), kterou by jistě řada kuřáků ráda zaměnila s nikotinem. Kyseliny nikotinové obsahuje 100 gramů rakytníkových bobulí přiblžně 0,8 miligramu. Přítomnost této kyseliny v lidském těle urychluje zejména hojení ran.

Rakytník obsahuje také kyselinu jantarovou tlumící toxický vliv antibiotik.

Třetí látkou, u které se zastavíme, bude beta-karoten. Určitě už jste si všimli výrazné barvy plodů, která ukrývá obrovské množství beta-karotenu. Rakytník vytváří dokonce ještě mnohem větší množství beta-karotenu než mrkev nebo dýně. V závislosti na odrůdě lze najít ve 100 gramech plodů něco mezi 1,8 až 18,5mg provitaminu A. Ten zlešuje náš zrak a brání rakovinným onemocněním kůže.

Zapomenout nesmíme ani na 100% přírodní vitamin E, který má svou účinností hodně daleko k tomu syntetickému z lékarny. Kladně ovlivňuje plodnost, která pokulhává u stále většího množství obyvatelstva. Tokoferoly jsou zároveň aktivními antioxidanty a spolehlivě zabraňují usazování toxinů v organismu. Bobule rakytníku jich obsahují od 8 do16 miligramů v každých 100 gramech.

Pěstujeme rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový se sice pěstuje i v jílovitých půdách, nicméně ideální jsou pro něj propustné půdy s pH 6,5. Před zasazením vytipujte nezamokřenou lokalitu. Jinak se jedná o velmi odolnou rostlinu, která zvládá i padesátistupňové mrazy! Rakytník snáší dobře i sucho, nicméně zaléváním za suššího počasí zvýšíte sklizeň až o 30%.

Každý keř potřebuje pro svůj růst místo o velikosti 1x3 metry.

Výpary doporučujeme eliminovat tak, že v okolí do jednoho metru vytvoříte asi 4 centimetry vysokou vrstvu kůry. Stejně jako třeba hrách, i rakytník dokáže poutat vzdušný dusík. Nemusí se tak vůbec hnojit, ale určitě nic nezkazíte, když mu jednou za rok přilepšíte Cereritem.

Kde nakoupit sazenice rakytníku

Pokud jste se rozhodli, že si rakytník řešetlákový zasadíte na zahradu, ještě než sazenice rakytníku řešetlákového nakoupíte, bude vám hodit hned několik tipů. V dnešní online době je asi zbytečné ztrácet čas ježděním po obchodech s rostlinami, takže se poohlídněte po online prodeji. Sazeničky převoz s přehledem zvládnou. Jakmile budete mít vybraného prodejce, dejte pozor na plané semenáče. Ty nebudou mít nikdy žádné plody a hodí se tak spíš do okrasné výsadby. Hledejte zejména samičí rostlinky a na závěr k nim nezapomeňte přidat alespoň jednoho samce - opylovače.

Sazenice rakytníku řešetlákového na prodej

Největší chyby pěstitelů rakytníku

Jak se říká, nikdo není dokonalý. Chyby dělají i znalejší zahrádkáři. Zamysleli jsme se nad nejzávažnějšími chybami, které vidíme dnes a denně v praxi, a výsledkem je několik níže uvedených rad. Díky nim se můžete poučit z chyb jiných a vyhnout se jim.

  1. Nepěstujte jen samice či plané semenáče
  2. Odstraňujte suché větve a výmladky
  3. Po 10 letech vysaďte nové rakytníky

Slovo závěrem

Rakytník řešetlákový zhmotňuje představu ideální rostliny do užitkové zahrady. Nemusí se hnojit, nepotřebuje moc vody, v našich podmínkách neexistují žádní škůdci a plody obsahují téměř všechny zdravé látky, které věda zná. Vlivem vysoké publicity v posledních letech to vypadá, jako by se jednalo o nějakou módní vlnu.

Léčivé účinky potvrzuje i řada klinických studií.

Domníváme se však, že o nic takového v tomto případě nejde. Rakytník je rostlinou budoucnosti a mediální zájem jen ukazuje, jak moc Evropané tuto rostlinu přehlíželi v předchozích dekádách. Neutuchající poptávka českých zahrádkářů tuto domněnku jen potvrzuje.