Garlo.cz

Rozhovor s Onlinezahradnictvi.cz

Tentokrát jsme navštívili menší zahradnictví v Čimelicích. Popovídali jsme si přímo s mladým majitelem, panem Josefem Marešem.

Jak jste začínali?

Již před několika lety, při studiu na vysoké škole, se u nás zrodila myšlenka začít podnikat v zahradnickém oboru. K přírodě máme blízko a skloubit práci u počítače s prací na čerstvém vzduchu se nám zdálo naprosto geniální. Bojovali jsme však s chybějícím prostorem, kde bychom mohli rostliny pěstovat a odkud by se mohly následně expedovat. Tento problém se vyřešil přibližně před rokem a naše další kroky byly zcela jasné. Vlastníme dům s pozemkem v malebném jihočeském městě Čimelice, kde se již historicky a tradičně konají známé zahradnické výstavy. V této moderní době se lidé více a více učí pracovat i komunikovat online, jelikož je to jednoduché a rychlé. Rozhodli jsme se proto naplno využít potenciálu online prodeje a vybudovat kvalitní e-shop určený k expedici sazenic.

Kterou nejtěžší situací jste si prošli?

V podstatě jsme stále na začátku, učíme se a snažíme se vyvarovat chyb. Dá se říct, že doposud nepřišla žádná závažná situace, kterou by bylo potřeba řešit nebo bychom si nevěděli rady. Jsme vděční, že můžeme dělat to, co nás baví a šířit dál radost, kterou nám tento obor přináší.

Specializujete se nějakým směrem?

V současné době se specializujeme na prodej rostlin v kontejneru 9x9 cm. Díky tomu můžeme sazenice dodávat jako jediní i na populární pobočky Zásilkovny. Interně jsme tím navíc brutálně zjednodušili proces zabalení. Šetříme čas a tím pádem i peníze zákazníků. V tom je krabicový systém Garlo opravdu úžasný. Zároveň vybíráme rostliny od lokálních tuzemských pěstitelů a více než na kvantitu, se zaměřujeme na kvalitu. Chceme pro naše zákazníky kvalitně vypěstované sazenice, se kterými budou spokojeni a budou se k nákupu u nás vracet. V praxi pěstuje danou rostlinu jen v Česku třeba 10 okrasných školek. My za zákazníky děláme to, že osobně zjišťujeme, kde je umí vypěstovat s ideálním poměrem ceny a kvality. Zákazník pak obdrží nejlepší možný produkt dostupný v danou chvíli na trhu.

Patentovaný systém pro přepravu sazenic od Garlo.cz

Proč by měli lidé nakoupit právě u vás?

Pokud ani našim zákazníkům není lhostejná nadměrná produkce plastu a plastových obalů, pak zajisté ocení naše krabice s unikátním ukotvením rostlin do kartonových přepážek. Tím jsme jedineční a věříme, že to ocení i naši zákazníci. Naše doprava je tak dokonale bezpečná, ať už si vyberete kteréhokoliv přepravce. Na rozdíl od ostatních e-shopů máme dopravu zdarma přes Zásilkovnu již od 999,- Kč. Je to rovněž nejrychlejší způsob přepravy. Skoro všechny zásilky umí Zásilkovna doručit do druhého dne. Pošta doručí dle posledního průzkumu pro zajímavost jen necelých 15 % balíků do zítřka. Čtenářům ještě poradím, kdy by měli nakupovat. Nejnižší ceny bývají v předprodeji do konce března a někdy ještě i v podzimním výprodeji.

Kdy sazenice expedujete?

Již od začátku února nabízíme našim zákazníkům možnost předobjednávek. Sazenice začínáme expedovat s počátkem dubna, samozřejmě bude záležet na počasí. Co se týče teplomilných rostlin (například levandule), tam začínáme s expedicí v polovině května. Ještě uvidíme, jestli letos ukončíme expedici v červnu nebo budeme pokračovat až do Vánoc a ukončíme to až prodejem vánočních stromků v květináči. Je to čistě na lidech. Když bude dostatečný zájem, budeme fungovat po celou sezónu.

Do kolika dnů od objednání většinou objednávku doručíte?

Naším cílem je expedovat sazenice během sezóny ihned, maximálně druhý den od objednání. Ideální je, když zboží dorazí do druhého dne od objednání. Reagujeme právě na další známý problém, kdy v sezóně ani velcí hráči nestíhají a jako zákazník pak čekáte klidně dva měsíce na doručení. To je šílené. Sazenice budeme expedovat od pondělí do čtvrtka, aby dorazily ke koncovému zákazníkovi ještě před víkendem a nemusely tak být zavřené v krabici v expedičním depu déle, než je nezbytně nutné, což by zároveň mohlo ohrozit jejich kvalitu.

Jak rostliny balíte?

Již v počátcích jsme uvažovali o tom, jak budeme rostliny balit, aby se bezpečně dostaly do rukou zákazníka a zároveň nezatěžovaly přírodu. Používání plastových blistrů se nám zdálo příliš netolerantní vůči životnímu prostředí a je i proti našim zásadám. Pro balení sazenic proto využíváme speciální patentovaný systém kartonových krabic, který je variabilní a splňuje náš hlavní požadavek – je 100% ekologický a pro přepravu rostlin naprosto bezpečný. Líbí se nám tento unikátní a výjimečný systém, jehož potenciál doposud nebyl plně využit. Rozhodli jsme se to změnit.

Co vás aktuálně nejvíc trápí?

Mrzí nás, že zatím chodí samé mikro objednávky na cca 3 rostliny. Krabicový systém je dělaný na násobky devíti sazenic a takto budeme posílat poloprázdné krabice. Nechápu, že lidem nevadí platit za dopravu a balné víc, než kolik stojí samotné rostliny. Zejména když je přeprava viditelně od 999 korun zdarma. Snad to bude problém jen předobjednávek. Minimální objednávku moc zavádět nechceme, protože to už by asi mnoho lidí mohlo naštvat.

 

Na co se můžeme těšit do 3 let?

Do budoucna bychom chtěli rozšířit sortiment rostlin a začít s expedicí větších sazenic než jen v kontejneru 9x9 cm. Zároveň bychom chtěli rozšířit naši základnu o kontejnerovnu s chybějícími rostlinami na trhu, přinášet zákazníkům podrobnější informace o pěstování a péči o rostliny. Idejí máme nespočet a budeme se je snažit postupně realizovat. Naše chuť a odhodlání jsou veliké.