Rozhovor se zahradnictvím Neleň pro zeleň

Rozhovor se zahradnictvím Neleň pro zeleň

Kousek od Hradce Králové se nachází další zahradnictví, kde se nebojí prodávat sazenice rostlin online. Přečtěte si další ze série rozhovorů s českými zahradnictvími.

Jak jste začínali?

Před cca 5ti lety jsme se rozhodli, že rozšíříme prodejní kanál naší matečné společnosti Lesoškolky o e-shop. Jsme taková typická garážovka. Na vlastní triko jsme tak založili jednoduchý eshop a začali. Po normální práci jsme navezli rostliny, po večerech do noci v garáži balili a vyřizovali emaily, plnili eshop texty, fotografiemi, vozili na poštu.

Kterou nejtěžší situací jste si prošli?

Když jsme na trhu získali nějaké jméno a nám najednou začali přicházet objednávky - ne v kusech týdně, ale desítky denně. Garážovka najednou nestíhala třídit rostliny, balit, řešit emaily a telefonáty. Museli jsme najít a zaměstnat lidi, kteří by nám pomáhali a nakonec převzali část naší práce, přípravu rostlin, balení, komunikaci se zákazníky.

Specializujete se nějakým směrem?

Specializujeme se na malé a mladé sazenice základních druhů dřevin, které rostou všude kolem nás, ale v zahradnictví je běžně neseženete - nebo jen jejich drahé kultivary, či vzrostlé rostliny.

Proč by měli lidé nakoupit právě u vás?

100 % našich dřevin a rostlin vyrostlo v České republice. Jsou zvyklé na podnebí u nás, ne na holandské, středomořské, atd. Prodáváme zásadně rostliny s kořenovým balem, aby se dobře uchytily. Kořenový bal většiny našich dřevin je formován díky pěstební technologii tak, že není zdeformován, tak jako v kontejneru (například stočené dokolečka). Po vysazení dřevin tak kořeny rostou, jak mají a dobře se zakotví v zemi. Nehrozí vývraty při větru a podobně.

Kdy sazenice expedujete?

Snažíme se pondělí – středa. V době expedice i čtvrtky. Ale když se stane a rostliny zůstanou na víkend na poště, nic se jim nestane. Máme rekordmana - balík s cca 30 rostlinami bobkovišní. Přežily 6 týdnů nevyzvednuté na poště, než nám je vrátili zpět. A bylo to v roce 2016 celý srpen až do půlky září. Kdo si vzpomíná, byla tehdy celou dobu vedra min. 30° C.

Do kolika dnů od objednání většinou objednávku doručíte?

V expedici se snažíme balík doručit do 14ti dní. Naše vlastní výpěstky i do 2-3 dní. Když ale čekáme na rostliny od dodavatele, často se to zdrží ☹. Bohužel nemáme tolik prostoru, abychom pěstovali všechno sami.

Jak rostliny balíte?

Snažíme se pokud možno využívat obnovitelné, či již použité materiály. Kořenový bal ale zabalíme strečovou folií. To aby se udržela vlhkost kořenů co nejdéle. Tady bohužel musí jít ekologie stranou, než vymyslíme něco jiného. Rostliny se uloží do kartonové krabice, buď nové, nebo již použité. Volné místo se vystele buď dřevitou vlnou, případně skartovaným papírem. Občas recyklujeme plastové výplně, které získáme z balíků, které přijdou k nám. Přelepíme lepicí páskou (plastovou či papírovou, dle typu a velikosti balíku). Balík pak přepáskujeme pevnými tenkými pvc pásky na místo obalení strečovou fólií.

Online zahradnictví Neleň pro zeleň

Co Vás aktuálně nejvíc trápí?

Jak co nejkvalitněji a nejrychleji sazenice vytřídit a zabalit, aby byly co nejdříve u zákazníků. Je nám jasné, že čekat 14 dní i déle na rostliny je velice nepříjemné.

Expedice objednávek ze zahradnictví

Na co se můžeme těšit do 3 let?

Nápadů máme spoustu, jen věříme, že si najdeme chvilku alespoň část nich realizovat. Chtěli bychom především poskytovat lepší informace našim zákazníkům, aby pro ně práce na zahradě a okolo rostlin byla snazší. Začínáme např. natáčet jednoduchá videa. Určitě také rozšíříme sortiment, nejen další druhy rostlin, ale i o pomůcky a pracovní nářadí do zahrady.

Ptali jsme se Pavla Boudyše z online zahradnictví Neleň pro zeleň. Děkujeme!