Garlo.cz

Rozhovor se zahradnictvím STARKL

Za každým zahradnictvím stojí dlouhá cesta. Je to vždy příběh plný strastí i úspěchů. Za každým výpěstkem stojí spousta práce. Dnes vám formou rozhovoru představíme zásilkové zahradnictví STARKL, které posílá české sazenice i do ostatních zemí Evropy. Brzy se můžete těšit na další podobné rozhovory.

Jak jste začínali?

Začátek firmy Starkl se datuje do roku 1912. Naše zahradnictví založil Josef Starkl I. se svoji ženou Marií Starkl na pronajatém pozemku u dolnorakouského Tullnu. Zpočátku se věnoval především pěstování růží a buxusu.

Online zahradnictví Starkl

Po nich přebírá vedení firmy syn Josef Starkl II., který začíná s výstavbou zahradních center, masivním rozšiřováním pěstebních ploch a zřizuje zásilkovou službu s automatizovaným balením prostokořenných růží. Starkl se tak stává největší zahradnickou firmou v Rakousku. V devadesátých letech Josef Starkl II začíná s budováním okrasných a ovocných školek u Čáslavi, kde současně buduje zahradní centrum a budovy zásilkové služby. Vrací se tak do země, odkud pocházeli jeho předci z matčiny strany.

Po jeho smrti v roce 2005 převzal vedení společnosti Josef Starkl III. Vedením pobočky v České republice byl pověřen syn Josefa Starkla III. Franz Starkl.

Kterou nejtěžší situací jste si prošli?

Špatných okamžiků již naše firma zažila několik. Nepočítáme-li temná období obou světových válek, nedošlo však nikdy k tak závažné situaci, aby tím bylo ovlivněno samotné fungování firmy. Věříme, že se námi v budoucnu bude dařit veškeré překážky zdolávat.

Specializujete se nějakým směrem?

V našich školkách v Čáslavi pěstujeme ovocné a okrasné dřeviny. Naší vlajkovou lodí jsou pak vzrostlé stromy, které dodáváme jak realizačním firmám, tak koncovým zákazníkům.

Proč by měli lidé nakoupit právě u vás?

Protože díky mnohaletým zkušenostem známe veškerá úskalí zásilkového prodeje živých rostlin a víme jak je řešit, aby byl pro zákazníka nákup bezpečný.

Kdy sazenice expedujete?

Rostliny zasíláme výhradně v době vhodné jak pro jejich výsadbu, tak pro jejich bezpečnou přepravu. Na jaře dle počasí od poloviny března do poloviny května, na podzim pak od poloviny září do počátku listopadu. Vzhledem k omezenému počtu dní vhodných pro expedování a k počtu expedovaných objednávek musíme expedovat všechny dny v pracovním týdnu. Ve dvou směnách tak expedujeme až 4 000 zásilek denně. Pokud je sortiment expedován na konci pracovního týdne, je přepravcem doručován v rámci sobotního dodání.

Do kolika dnů od objednání většinou objednávku doručíte?

Tento údaj u nás nelze přesně uvést. Například na jaře se objednávky evidují již od ledna, přičemž k jejich expedování dochází až v době vhodné k přepravě objednaného zboží. Pokud tedy objednávka z ledna obsahuje například letničky, bude odeslána nejdříve v průběhu dubna.

Jak rostliny balíte?

Při balení rostlin využíváme recyklovatelných obalů – a to jak uzavíratelných plastových blistrů, které chrání křehčí rostliny v balíku před pomačkáním a vysypáním z kontejnerů, tak pevných kartonových obalů. Prostokořenné rostliny pak mají kořeny zabalené do navlhčené dřevité vlny, která je zatažena fólií, tak aby ke kořenům mohl vzduch. Jednotlivé rostliny jsou pak v kartónových krabicích ještě proti pohybu chráněny výplňovým papírem.

Expedice online zahradnictví Starkl

Co vás aktuálně nejvíc trápí?

Přestože jsme v posledních letech vybudovali několik zachycovacích nádrží na dešťovou vodu a pracujeme na nových možnostech řešení zavlažování pěstebních ploch, i tak pociťujeme současný nedostatek vody jako zásadní problém.

Na co se můžeme těšit do 3 let?

Kromě postupné modernizace zahradního centra v Čáslavi počítáme především s rozšířením možností přepravy zásilek zákazníkům. A samozřejmě chceme rozšířit i nabídku rostlin naší zásilkové služby. V loňském roce jsme poprvé vyzkoušeli mimosezónní zasílání, kdy jsme expedovali vybrané kontejnerované druhy okrasných keřů a trvalek během léta. V současné době je tato služba v úplných počátcích, ale věříme, že v krátké době mimosezónní zasílání rostlin získá na oblibě.

Rozhovor poskytl pan Martin Kříž z online zahradnictví STARKL. Děkujeme!