Sekačky na trávu: Kterou vybrat?

Sekačky na trávu

Sekačku na trávu bychom měli vybírat s co největším nadhledem a svou koupi řádně promyslet. Sekačku na trávu si obvykle pořizujeme na celý život, tak proč si zkazit radost z každého sekání již při samotném výběru? Abychom mohli dobře vybrat, jako první si musíme vypsat potřeby, která nás zajímají. Níže uvádíme příklady:

  • Snadná obsluha i pro manželku
  • Dokonale zastřižený trávník bez žlutých konečků
  • Minimální hluk i s ohledem na sousedy
  • Přijatelná pořizovací cena
  • Dlouhá životnost vybrané sekačky na trávu  
  • Ideálně žádné starosti s údržbou
  • Ekologický přístup
  • Malé rozměry pro bezproblémové uskladnění
  • Nízká hmotnost
  • Vysoká bezpečnost

Jakmile si ujasníte požadavky, můžete se vrhnout do výběru. Na trhu jsou k dispozici 4 kategorie sekaček na trávu určených pro typický trávník u rodinného domku - benzínové, elektrické, robotické a vřetenové. Pojďme se nad každou zamyslet a přijít na nedostatky každé technologie.

Benzínové sekačky na trávu

Klasika mezi sekačkami na trávu. Nadprůměrný výkon je ovšem vykoupen celkem nadstandardní hmotností a náročnou údržbou. K čemu vám je pak takový výkon? Možná k sekání extra vysoké trávy, ale tu v tomto článku nebereme v potaz, neboť péče o louku už patří do jiného článku. Pod náročnou údržbou si představte každoroční výměnu svíčky, oleje i vzduchového filtru. Neměli byste opominout ani vypuštění zbytkového benzínu před zimou. Je toho dost, nemyslíte? A to není zdaleka vše.

Dalším bodem k úvaze bývá kvalita sekání. Opravdu se spokojíte jen s průměrným zkrácením trávy, o kterou tak usilovně pečujete? Špatně zastřihlé konce travních listů žloutnou, rostlině komplikují život a kazí celkový dojem z trávníku. Dejte si to do souvislosti s citelně vyšší pořizovací cenou a začnete pochybovat o rozumnosti takové investice.

Myslet byste měli také na sousedy, takže uřvaný motor nebude asi úplně tím, za co by vám u oběda poděkovali. K ekologii naklonění majitelé zahrad zamítnou takové řešení naopak pro typický smrad spáleného benzínu a občasnou kontaminaci půdy motorovým olejem. Poslední větou neopomenu ani fakt, že ačkoli už dnes budete hledat benzínovou sekačku bez pohonu jen těžko, pořád bude hodně neobratná a zejména u levné sekačky na trávu vám automatický pojezd brzy odejde.

Elektrické sekačky na trávu

Elektrické sekačky na trávu jsou naopak téměř bezúdržbové stejně jako moderní elektromobily a vzhledem nízké hmotnosti se s nimi velmi dobře pracuje. Ostatní nedostatky ovšem přetrvávají.

Trávník trpí špatným střihem, místo benzínu si musíte dávat pozor na 220V kabel, z peněženky budete muset vytáhnout podobný obnos a s volným místem v garáži to nebude o moc veselejší. Příliš si nepolepšíte ani po stránce decibelů. Ani elektrické sekačky na trávu nejsou zrovna tiché.

Při výběru sekačky myslete také na šíři záběru. S polovičním průměrem se nadřete dvakrát tolik.

Nutno poznamenat, že se v poslední době roztrhl pytel s akumulátorovou verzí těchto sekaček. Můžete se tak zbavit starostí spojených s kabelem, ovšem ani tentokrát to není bez vedlejšího účinku. Taková sekačka ztratí svou lehkost, protože přibere zhruba 3 kilogramy na váze. Současně budete omezeni kapacitou baterie. Posekáte jen tolik plochy, kolik vám dovolí. Nicméně můžete si zakoupit klidně víc baterií a toto omezení eliminovat, ovšem i v tomto případě to není tak jednoduché, jak se může zdát. Baterie nejsou zrovna levným zbožím a nákup citelně prodraží.

Robotické sekačky na trávu

S robotickými sekačkami na trávu se už sice setkáváme nějaký ten pátek, ale stále se jedná spíš o hudbu budoucnosti. I přesto, že už si poradí i s horším terénem, nevyjíždějí mimo vytyčené pole a zvládnou se sami dobít, trpí zásadními vadami na kráse. Většinu potencionálních zákazníků odradí vysoká cena převyšující 30 tisíc korun a skutečnost, že žádný model není schopný posekanou trávu sbírat do koše na trávu. Proč to vadí?

První sekačka na trávu byla vynalezena již v roce 1830.

Trávník nesnáší mulčování, i když můžete na mnoha stránkách číst, jak je to užitečné. Nevěřte tomu. odstřižené listy trávy několik týdnů hnijí, dokud se nerozloží a navrátí půdě živiny, ze kterých vzešly. To trávě samozřejmě vadí a oslabuje ji to i v boji s případnými nemocemi. Raději investujte do kvalitního hnojiva na trávu a posečenou trávu vždy odvezte na kompost.

Vřetenová sekačka na trávu

Teď se dostáváme k části, která asi mnohé z vás překvapí. Troufnu si tvrdit, že o ruční vřetenové sekačce jste dost možná nikdy ani neslyšeli. Sám tomu nerozumím, protože pokud si vzpomenete na 10 bodů ze začátku, už letmým pohledem zjistíte, že vřetenová sekačka splňuje téměř všechny parametry ideální sekačky. Před sekáním nemusíte vytahovat kabely ani kanistr s benzínem a na konci odpadá i otravné namotávání kabelů. Co víc si přát.

Vřetenová sekačka trávu stříhá. Tráva se tak neštěpí a nežloutne.

Za jediný nedostatek lze označit to, že byste měli dát jednou za rok nabrousit nože a na sekání přerostlého trávníku můžete rovnou zapomenout. Sekačka zvládne maximálně trávník o výšce 7 centimetrů. Když se vrátíte k nedostatkům ostatních technologií, asi se také jen pousmějete. Jestliže se rozhodnete pro vřetenovou sekačku, nepochybuji o tom, že si tuto nejmodernější technologii oblíbíte. Vždyť ji používají i na golfových hřištích!

Jak trávu hnojit se dozvíte ve speciální sekci věnované hnojení trávníku.