Sekání trávníku

Sekání trávníku

Těžko teď budu v hlavě hledat člověka, který by nesekal trávu na své zahradě. Sekání trávníku provádí alespoň čas od času snad každý Čech. Ovšem jen málokdo to dělá správně. Říkáte si, co to je za nesmysl? Co lze během sečení zkazit? Abychom si mohli říct víc, musíme si jako první uvědomit, proč vůbec sekání trávníku provádíme. Chceme tím zejména:

  • Zahustit trávník
  • Potlačit určité plevele
  • Zlepšit vzhled trávy

Prvním a docela častým prohřeškem bývá sekání bez koše na trávu. Zahrádkář si chce ušetřit práci a seká bez nutnosti vynášet pytle posekaného materiálu. Trávník ovšem nesnáší mulčování (v tomto případě zbytky posečených rostlin). Na tuto vychytávku tedy raději rychle zapomeňte a používejte odnímatelný zásobník.

Trávník nesekejte nikdy o víc jak jednu třetinu délky.

I druhý bod souvisí s leností. Ve snaze ulehčit si práci oddalujeme tak dlouho sekání trávníku, až je tráva vysoká někdy až po kolena. Pokud bychom tak přerostlou trávu posekali o pár centimetrů, takový problém by to nebyl. Nicméně přiznejme si, že ve většině případů to vezmeme radikálně tak na 4 centimetry. Tím trávě uštědříme pořádné KO, ze kterého se bude vzpamatovávat po celý zbytek roku. Jak tomu předejít? Myslete na pravidelné sekání. Trávník by se měl sekat při výšce zhruba 6 centimetrů na délku 4.

Sekání trávníku

Sekání trávníku jedině s nabroušenými noži

Nezapomínejte ani na ostří nože vaší rotační sekačky. Nabroušené vydrží sice dlouho, ovšem určitě ne věčnost. Nůž si s trochou zručnosti zvládnete nabrousit samostatně a pokud už bude náhodou za mezí použitelnosti, snadno seženete nový.

Máte v hlavě tip, jak tento článek o sekání trávníku vylepšit? Napište nám na náš email!