Garlo.cz

Vytvořte zahradu, kde si na své přijdou i děti

Zahrada je místo, které baví malé i velké. Zatímco dospělí si užívají pohled na jezírko, skalku nebo čerstvě rozkvetlé tulipány, děti si na zahradě mohou užívat zábavu k suchu i dešti. Jak takovou zahradu přizpůsobit dětem, aby na ní mohly bezpečně trávit čas a rozhodně se nenudily?

Bezpečně ochutnávat i poznávat

Pokud plánujete přizpůsobit zahradu těm opravdu nejmenším dětem, které rádi ochutnávají vše, co kolem sebe vidí, je třeba dbát především na jejich bezpečnost. Do výšky dosahu dětských ručiček tak není vhodné umísťovat rostliny, jejichž plody by mohly ohrozit zdraví malých zahradníků. Pro trénink pohybu, jeho koordinace a práce s vlastním tělem poslouží menší domácí hřiště, na kterém nebude chybět třeba dětská skluzavka či další z množství prolézaček, které jsou na trhu běžně dostupné. Oblíbenou venkovní zábavou pro děti je také třeba hmyzí hotel nebo výroba krmítka pro ptáčky, které je pak skvělým místem k pozorování. Radost uděláte nejmenším i trochu větším třeba bludištěm z květin nebo keřů. Péče o něj bude zase zábavou pro vás.

Co se v mládí naučíš...

Skvělou zábavou je pro děti právě i zapojení se do práce na zahradě. Kromě toho, že je bude bavit zeleninu a ovoce sklízet, můžete je naučit i zalévat keře a kytičky nebo rostliny sázet. Děti tak budou mít určenou svou práci, a na její výsledky budou patřičně hrdí. Znalosti, které jim zahrada dá, se jim navíc budou hodit po celý život. Na čas strávený v holínkách budou děti navíc vzpomínat určitě raději, než na ten, který trávily u počítače nebo televize.

Zahrada jako oáza klidu i ráj pro malé zahradníky

Zahrada je obvykle pro své majitele radostí a její výstavba a péče o ní jakbysmet. Děti rychle rostou a jejich potřeby a záliby se mění – s přírodním materiálem si ale vyhrají opravdu dlouho. Od prvních krůčků v písku po stavení bunkrů s kamarády ze sousedství. Zahrada je tedy místem, které se vám opravdu vyplatí a práce na ní se vám mnohonásobně v dobrém vrátí. A až jednou děti odrostou, rádi se k vám přidají a zahradu budou využívat jako oázu klidu k učení nebo k odpočinku.