Garlo.cz

Zažeňte zimní chmury zelení

Psychologické výzkumy již řadu let ukazují, že zeleň má velmi pozitivní vliv na naši psychiku. Pohled na zelené stromy, keře a rostliny snižuje stres či smutek a pomáhá k lepší soustředěnosti, paměti a smyslovému vnímání. Není tak divu, že zazimovaná zahrada a brzké stmívání způsobuje u lidí tzv. zimní smutek. Jak si vytvořit odpočinkovou zelenou oázu během zimního období?

Zimní zahrada jako kousek celoroční přírody

Zimní zahrada u domu je skvělým rozšířením obytného prostoru, přičemž největší předností je, že si v tomto exteriéru užíváte plné pohodlí interiéru. Celoroční zimní zahrady můžete využívat k relaxaci, posezení s rodinou a přáteli nebo jako skleník. Od toho se samozřejmě odvíjí konstrukční a materiálové řešení stavby a správné vybavení prostoru, např. vhodný nábytek do zimní zahrady, poličky a regály na rostliny atd. Co by zimní zahrada měla splňovat, pokud v ní chcete pěstovat zeleň?

Důležité vlastnosti zimní zahrady pro pěstování rostlin

Pro pěstování rostlin v zimní zahradě doporučujeme zvolit spíše hliníkovou konstrukci. Ačkoliv má dřevo dobré tepelně-izolační vlastnosti, hůře odolává vlhkému prostředí, které rostliny vytváří. Museli byste tak ke svým pravidelným úkolům zařadit nejen péči o svou zelenou oázu, ale také pravidelnou impregnaci a natírání dřeva. Oproti tomu hliník je velmi praktický a nevyžaduje téměř žádnou údržbu, snad jen občasné otření vodou.

Zaměřit byste se také měli na možnost větrání v zimní zahradě, které vás zbaví přebytečné vlhkosti vzduchu. Ta může některým rostlinám velmi škodit. Větrat byste rozhodně neměli dveřmi, ať už máte zimní zahradu s posuvným bezrámovým zasklením, s otvíravými dveřmi, či posuvnými dveřmi.

Vpuštěný chladný vzduch bude mířit přímo na kořeny rostlin, čímž dojde k jejich podchlazení.

Větrejte raději oknem ve výšce alespoň 50–70 centimetrů nad úrovní terénu. Udržíte tak při zemi těžší kysličník uhličitý, který rostliny spotřebovávají, díky čemuž lépe rostou a mají vyšší úrodu. Výbornou alternativou je také větrání pomocí střechy.

Přebytečné vlhkosti vzduchu se zbavujte raději oknem a střechou, nikoliv dveřmi. Zabráníte tak podchlazení rostlin. Zdroj: sunsystem.cz

Pokud jako korpus zimní zahrady nezvolíte pergolu s pevnou střechou, ale bioklimatickou pergolu, získáte jedinečné naklápěcí lamely, které vám pomohou šetrně regulovat proudění vzduchu i světlo. Teplý vzduch přirozeně stoupá vzhůru, proto je větrání střechou velmi efektivní.

Naklápěcí lamely bioklimatické pergoly zajistí lepší cirkulaci vzduchu. Zdroj: sunsystem.cz

Vytápění není nutné

I když se v zimní zahradě nezaměříte přímo na tropické rostliny, potřebujete pro úspěšné pěstování optimální teplo. Významné tepelné ztráty mohou nejen ohrozit vaši zeleň, ale také znepříjemnit posezení v zimní zahradě.

Teplo v zimní zahradě je proto nutné optimalizovat, zvláště proto, že u velkých prosklených ploch hrozí v období zimy tepelná ztráta. Konstrukce zimní zahrady by tak měla předcházet únikům tepla, a to např. izolačním sklem, které může být dvojité až trojité.

Izolaci zasklení lze dále posílit pomocí screenových rolet. Venkovní rolety připevněné na základní pergolu vám zajistí nejen stínění zimních zahrad, ale také zamezí úniku tepla okny. Screenové rolety dokážou posílit okno s izolačním dvojsklem až na úroveň trojskla.

Screenové rolety dokážou zamezit únik tepla okny během zimního období. Zdroj: alaris.cz

Pergolu tak není nutné vytápět, nicméně v takovém případě získáte teploty jen několik stupňů nad nulou. Pokud si chcete dopřát posezení venku v běžné pokojové teplotě, doplňte zimní zahradu vytápěním.

Které rostliny vybrat do zimní zahrady?

Výhodou zimní zahrady je, že zde můžete umístit opravdu široké spektrum různých rostlin. Od středozemních rostlin, které zde mohou v klidu přezimovat, až po tropické rostliny, které potřebují celoročně teplotu mezi 16 až 26 °C. Rozhodujícím faktorem pro výběr rostlin do zimní zahrady je proto teplota.

Rostliny do nevytápěných zimních zahrad

Pokud prostor nevytápíte, umístěte do zimní zahrady subtropické rostliny, například oleandr, fíkovník či eukalyptus. Tyto rostliny v zimě odpočívají, proto se jejich ideální teplota pohybuje mezi 5 až 10 °C.

Do nevytápěných zimních zahrad můžete také umístit květiny, které potřebujete zazimovat z venkovní zahrady, jelikož by nepřežily mráz venku, například pelargonie.

Rostliny do vytápěných zimních zahrad

Vytápěné zahrady jsou skvělou příležitostí pro pěstování tropických rostlin i tropického ovoce, třebaže bude spíše na ozdobu než skutečně jedlé. Umístit zde můžete orchideje, bromélie, tropické kapradiny, pomerančový jasmín, kávovník či banánovník.

Je však nutné počítat s tím, že pokud zimní zahradu naplníte tropickými rostlinami, bude se v ní držet mnohem více vlhkosti. Pokud tedy neplánujete využívat zimní zahradu pouze jako skleník, raději to s počtem rostlin nepřehánějte.