<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

ibišek

  Stránka 1 / 2

Přivítejte ptáka ibise na vaší zahradě. Ibišek byl oblíbeným keřem v Egyptě, odkud si přinesl jméno po posvátném ptákovi ibisovi. Ibišek má rád teplé světlé místo, ale ne přímé slunce. Dopřejte mu dostatek vody, hlinitou půdu a rašelinité podloží. Na zahradě si dejte pozor na mrazy a před zimou ho raději překryjte chvojím. Pro venkovní použití je nejvhodnější ibišek syrský.

Velké barevné výrazné květy jsou přesně ten důvod, proč si pořídit ibišek jako pokojovou rostlinu, nebo jako keř na ozdobu zahrady. Ale květy ibišku súdánského jsou nejen dokonalá okrasa, dá se z nich udělat i léčivý čaj při zánětech ledvin, močového měchýře, nebo hemeroidech. Má však nakyslou chuť, nezapomeňte si jej proto dosladit. Běžně se také přidává do ovocných čajů pro svou barvící schopnost. Z jeho kalichů chránících semena se dají připravit marmelády, omáčky nebo i džusy.

Ibišek je vhodný i pro děti a těhotné. Zkuste připravit dětem na kašel třeba ibiškový sirup: rozdrťte několik kousků ibiškového kořene. Ve filtru na kávu je přelijte směsí z ½ lžičky vinného lihu a 100 ml vody. Tuto tekutinu nalejte na rozdrcené kořeny a opakujte asi hodinu. Poté smíchejte se 100 g cukru a povařte. Vzniklý sirup dejte do láhve a skladujte v chladu.