<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

javor

  Stránka 1 / 5

Javory v sobě od pradávna nesou důstojnost. Lidé jimi osazovali výjimečná místa jako rozcestí, prameny řek a potoků, nebo pro ně byly jakýmisi pamětníky zvláštních událostí. Pokud se jim ponechá dostatek prostoru pro růst, dosahuje např. javor klen až 30 metrů na výšku. Jeho rozložitá koruna z něj pak dělá jeden z nejkrásnějších stromů. Javor se pro svůj majestát stal státním symbolem Kanady. U nás se obvykle javor mléč a javor klen vysazuje v parcích a alejích.

Jsou ale i javory drobnější a velmi ozdobné jako třeba javor stříbrný se stříbřitě bílým rubem listů. Díky nim se ve větru jeho koruna každou chvíli přebarvuje a leskne. Na podzim drží jeho listí na stromě poměrně dlouho a pak najednou, obvykle přes noc, opadá. Pod stromem pak vznikne hustý koberec z listí. Javor červený si vás získá hned na jaře - brzy raší a kvete pronikavě červeně. Krásně zbarvené listy má i javor jasanolistý, stejně tak i javor japonský, který má drobnější listy.

Poznávacím znakem javorů jsou obvykle pětidílné listy podobné dlani. Na podzim se všechny druhy barví výrazně zlatožlutě až intenzivně červeně. Pro svůj tvar a zbarvení jeho listy na podzim nadšeně sbírají děti s maminkami a vytvářejí z nich doma zajímavé podzimní dekorace. Vyzkoušejte listy javoru jako hřívu lví hlavy. Jeho plody, dvounažky, si zase děti nasazují na nosy jako “brýle”, nebo je po uschnutí hází do vzduchu jako vrtulky.

Bílé dřevo javoru je tvrdé a těžké. Po opracování slouží řezbářům na stolní desky nebo také pro některé části hudebních nástrojů. U nás žádný z javorů neprodukuje sirup podobně jako americký javor cukrový, ale i tak je vynikající pastvou pro včely. Cukr se zíkával i z javoru jasanolistého, který má listy naprosto odlišné od většiny javorů.