<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

kopretina

  Stránka 1 / 3

Má mě rád, nemá mě rád, má mě rád, …

Symbol něžné lásky i květina věštící budoucnost vztahu, a to nejen u nás, ale třeba i ve Francii. Dodnes je symbolem nevinnosti a bývá vhodnou květinou do svatebních kytic. Dostanete-li kytici kopretin od přítele, v květomluvě to znamená, že na vás nebude spěchat, bude trpělivý. Romantika v každém kvítku!

Bez kopretiny se neobejde žádná venkovská zahrádka. A neměla by chybět nikomu, kdo touží po nenáročné luční květině. Nejrozšířenější u nás je kopretina bílá nebo kopretina luční. Její dlouhé bílé jazykovité květy vytváří na záhonku i ve váze dokonalý kontrast k barevným trvalkám jako jsou třeba floxy. Barevná je např. odrůda kopretina šarlatová. Plnokvětá varianta se nazývá superbum.

Miluje slunce a za něj se odvděčí rychlou tvorbou trsů a porostů. Na místě se udržuje samovýsevem, dělením ji můžeme zmladit a rozmnožit na jaře a na podzim. Volně na náspech a loukách roste např. kopretina irkutská. Ani v léčitelství se neztratí. Používá se pro léčbu kašle a jako prostředek při zánětech kloubů a pro srovnání hormonů v těle např. před menstruací.