<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

lilie

  Stránka 1 / 2

Lilií je asi 100 druhů a nepřeberné množství odrůd a kříženců. Všechny barvy a tóny potkáte u květů lilie, snad jen s výjimkou modré a černé. Jejich odrůdy jsou nejen jednobarevné, ale i proužkované nebo skvrnité.

Lilie patří mezi cibuloviny a vyrůstají z nich až 3 metry vysoké nerozvětvené lodyhy. Květ se skládá z šesti hvězdicovitě rozmístěných okvětních lístků a šesti tyčinek s charakteristickými prašníky ve tvaru písmene T.

K nejkrásnějším a nejelegantnějším patří lilie zlatavá - až 2 metry vysoká lodyha, na které jsou až 30 centimetrů velké miskovité bílé květy s tečkováním nebo karmínovým pruhem.

K nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám patří lilie bělostná, která má zářivě bílé květy. Do květinových vazeb a aranžmá se s oblibou používá lilie dlouhokvětá s robustními květy. Je to hlavně atraktivní hrnková rostlina, venku se jí nemusí dařit, protože je náchylná na mráz. Mezi nejkrásnější patří lilie královská, ale pozor na její intenzivní vůni - neměla by být u ložnice nebo obytných místností.