<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

mateřídouška

  Stránka 1 / 3

Mateřídoušku obecnou možná znáte podle jejího latinského názvu thymus vulgaris, neboli tymián. Leckde se ještě na kořenkách po babičce objevuje pod lidovým jménem dymián.

Mateřídouška je velmi aromatický košatý polokeř s kořeněnou vůní. Její květy jsou bělavé až purpurovité a daří se jí na slunečných místech. Pro svou vytrvalou vůni a odolnost při dlouhém vaření si získal tymián oblibu především ve středomořské kuchyni. Je také důležitou přísadou k přípravě aromatických olejů a octů.

Vzpomínáte si na Thymolin? Dříve to bývala oblíbená zubní pasta, do níž se přidával právě tymián. Látky obsažené v tymiánu působí totiž antisepticky a protiplísňově, pastu tak skvěle doplňuje. Dnes jej vyhledáváme jako přípravek pro tišení kašle a uvolňování dolních cest dýchacích nebo obecně při chorobách dýchacího ústrojí a astmatu. Jako další plus je i vhodnost pro děti.