+420 608 626 554 (Po-Ne 9-18h)

Muchovník olšolistý Smokey 60cm

Přečtěte si

Extra sladké plody muchovníku olšolistého si zajisté zamiluje celá vaše rodina! Představte si chuť šťavnaté třešně říznuté jemným tónem mandle a dostanete příchuť plodů muchovníku olšolistého. Muchovník vám ovšem udělá radost již na jaře v době květu, kdy vypadá, jako by se na něj z nebe snesl bílý závoj.

Celkem nízký keř lze velmi dobře česat. Nezapomeňte jej ovšem včas přikrýt sítí proti ptákům.

Nachově červené plody o velikosti plané višně připomínají svým tvarem kanadské borůvky, ale to je tak asi vše, co s nimi mají společné. Přehlídka barev pokračuje až do zimy, neboť na podzim překvapí listy muchovníku ohňostrojem plným odstínů žluté, oranžové i nachové barvy.

Výhody muchovníku olšolistého

  • Tento kultivar přináší velmi sladké plody
  • Z jednoho keře sklidíte časem až 18 kg ovoce
  • Ohnivě rudé listy zůstavají na keři až do zimy

Muchovník olšolistý si překvapivě vystačí s málem. Prosperuje i v mrazových kotlinách, roste prakticky v jakékoliv půdě s běžným pH a dobře snáší i delší období sucha. Ovšem pokud chcete ty nejsladší malvice, zasaďte strom na prosluněné místo. Dokonce ani na zimu keř nemusíte připravovat. Přežije i bez jakékoliv péče až 50 stupňů pod nulou.

Objednejte si sazenice v bezpečném balení až k vašim dveřím.

Pěstování

Výsadba: Kdykoliv v průběhu vegetace, nicméně ideální je podzim.

Vzdálenost rostlin: 250cm, v živém plotě z muchovníků stačí 180cm.

Sklizeň: Červen, výjimečně červenec. Plody dozrávají postupně.

Orientace: Slunné stanoviště.

Substrát: Propustný a humózní - použijte ideálně zahradnický substrát.

Zavlažování: Během sucha muchovník olšolistý pravidelně zalévejte. Půda však nesmí být nikdy dlouhodobě podmáčená.

Hnojení: Ke každému keři doporučujeme každé jaro přihodit jeden pytel kompostu.

Nemoci: V našich podmínkách na tento keř obvykle žádný škůdce nezavítá, ale objevit se může obaleč nebo pilatka.

Řez: Během zimy odstraňte větve starší 4 let, protože na těch už nikdy nevyrostou dobré plody. Zároveň vyberte z nových větví, které narostly v posledním roce od země, jen 5 nejsilnějších a zbylé uřízněte rovněž hned u země, aby keř neoslabovaly. Na závěr můžete zastříhnout i celý keř na výšku 2 metrů, aby se dobře česal.

Plná plodnost: Od 4. roku.

Výsadba: Připravte si výkop, který bude asi dvakrát hlubší než výška dodaného květináče. Do poloviny díry nasypte ideálně zahradnický substrát s neutrálním pH, vložte sazenici a zasypte ji propustnou hlínou bohatou na živiny až po úroveň pozemku. Na závěr půdu decentně udusejte a vydatně zalijte.

Výsadba na balkoně: Nejedná se o vhodnou rostlinu na balkon, protože už je příliš veliká a nelze ji zastřihávat třeba na výšku 1 metru.

Životnost: Přes 50 let.

Samoopylení: Ano.

Zimní ochrana: Rostlina zvládá mrazy do -50°C, nicméně do mrazových kotlin doporučujeme ještě odolnější muchovník Lamarckův.