+420 608 626 554 (Po-Ne 9-18h)

Ostružiník Himalaya 40cm

Přečtěte si

Ostružiník Himalaya zkrášlí i ten nejzapadlejší kout vašeho pozemku. Vytváří překrásné listy, postrádá drásavé trny a ještě se umí odvděčit velkými a sladkými plody. Radost z rostliny tak nemají pouze mladší členové rodiny, ale potěší i dospělé a to po celou dobu vegetace už jen při letmém pohledu na zahradu.

Výhody ostružiníku Himalaya

  • Nejkrásnější ostružiník
  • Odolný proti chorobám
  • Velice nenáročný na pěstování

Co potřebuje ke zdravému růstu? Není toho moc. Především se nebojte ustříhnout ihned po sklizni odplozelé výhony a při výsadbě rostlinu zakomponujte do slunné části na zahradě. V zimě pak výhony raději sundejte z opory na zem. Úrodnost můžete snadno zvýšit díky mykorhize. Houby v ní obsažené se okamžitě napojí na kořenový systém ostružin a usnadní příjem látek i vody, což přijde vhod zejména v posledních suchých letech.

Připravte sladkou radost sobě i dětem!

Pěstování

Výsadba: Od února až do května a od října až do listopadu.

Nadmořská výška: Do 650 m.n.m.

Vzdálenost rostlin: 100cm.

Sklizeň: Konec srpna.

Orientace: Slunné až polostinné stanoviště.

Substrát: Středně těžký, propustný, vlhčí a humózní s pH v intervalu 5,5 až 6,5. Půda může být i velmi kamenitá.

Zavlažování: Během sucha sazenice ostružíníku pravidelně zalévejte dešťovou vodou.

Hnojení: V průběhu vegetace aplikujte jednou za dva měsíce 60g hnojivo na ostružiny nebo maliny. Doporučujeme si přečíst náš článek věnovaný hnojení maliníku.

Nemoci: Výjimečně se objeví roztoči, kteří napadají plody. V takovém případě aplikujte včas insekticid.

Řez: Ihned po sklizni je nutné seříznou větve, na kterých byly plody, těsně u země. Jednoleté výhony na jaře zkrátíme o třetinu a slabé výhony odstraníme úplně.

Plná plodnost: Od 2. roku.

Výsadba: Připravte 30cm hlubokou jámu, doplňte ji 70 litry zahradnického substrátu a kolem rostliny vytvořte kruh z mulčovací kůry o průměru 60cm.

Výsadba na balkoně: Ostružiníku se daří v truhlíku i květináči s minimálně 50 litrovým objemem. V takovém případě je však nutné rostlinu chránit před mrazem. Na dno nádoby s otvorem dejte keramzit, aby bylo zajištěno bezproblémové odvodnění.

Životnost: Až 10 let.

Samoopylení: Ano, ale doporučujeme vysadit v okolí do 50m další rostliny. Dosáhnete tak na vyšší výnosy.

Zimní ochrana: Rostlina zvládá mrazy do -20°C. V nádobě musí být mimo mráz. Výnony položte přes zimu na zem a překryjte je slámou. Ostružiník není možné pěstovat v mrazových kotlinách.