<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

prvosenka

  Stránka 1 / 3

Prvosenka jarní, petrklíč nebo také Primula, tedy první. Prvosenky jsou jedny z prvních poslů tepla a jara, jak se učí už děti ve školce. Prvosenek existuje mnoho druhů, ale nejznámější je právě prvosenka jarní se žlutým květem na konci delšího stvolu. Celkem jich je přes 500, ale pro většinu z nich platí, že mají rády chladnější a vlhké prostředí.

Uvařte si čaj z květů na pošramocené nervy nebo proti kašli. Prvosenka vám i dětem může pomoci v boji s astmatem, zánětem průdušek, ale i revmatem. Ačkoliv lékařsky není jejich účinek zaručený, v lidovém léčitelství se využívá celý rostlina už léta. Při jejím trhání ve volné přírodě můžete sbírat jen květ a nať. Kořen a oddenek nechejte nepoškozené, aby vyrostly i příští rok.

Jako posla jara si prvosenky pořizujeme i domů v květináčích. Po odkvětu však už dlouho nevydrží, proto je vhodné rostlinku zasadit na záhon. Příští jaro vás může mile překvapit svým květem.