+420 608 626 554 (Po-Ne 9-18h)

Sadová růže William Morris

Přečtěte si

Odrůda William Morris patří mezi ty nižší. Dorůstá jen do výšky 90 centimetrů. Tato sadová růže byla vyšlechtěna Davidem Austinem v Anglii, proto se jí říká také anglická růže, ale můžeme ji prohlásit i za velkokvětou růži. Jedná se o nejprodávanější růže. Jejich obrovské a plné květy totiž dlouho kvetou, déšť je nepoškodí a příjemně voní. Plody i květní lístky pak můžete využít i v kuchyni - do šípkové marmelády nebo třeba do čaje.

Výhody sadové růže

  • Rychle se stanou pýchou každé zahrady
  • Dobře odolávají nepříznivému počasí
  • Kvetou hned čtyři měsíce v kuse

Jak byste o růže měli pečovat? Sadové růže potřebují slunce. Před výsadbou tedy vyhledejte místo s dostatkem slunce, kde moc nefouká. Záhon ovšem nesmí být ani v dokonalém závětří, aby listy nepodléhaly plísňovým chorobám. Po výsadbě nikdy nezapomeňte, že jejich sazenice nevydrží dlouho bez vody.

Vyzkoušejte si nákup sadových růží z pohodlí domova.

Pěstování

Výsadba: Od března do října.

Vzdálenost rostlin: 80cm.

Květ: Kvete od června až do září.

Orientace: Slunné stanoviště.

Substrát: Jakýkoliv, ideálně ten zahradnický. Rozhodně však novou růži nesázejte do země, kde v posledních 10 letech rostla jiná růže!

Zavlažování: Sadovou růži zalijte alespoň jednou týdně 25 litry vody, pokud vydatně nezaprší. Hadicí nikdy nekropte nadzemní část. Naposledy rostlinu zalijte začátkem září.

Hnojení: Po posledních mrazech růže přihnojte cereritem. Doporučujeme rozhodit 75 gramů na každý metr čtvereční.

Řez: Brzy na jaře odstraňte všechny zaschlé, zmrzlé a jinak poškozené výhony až do zdravého dřeva. Následně zkraťte zbylé výhony o 75% své délky. Řez proveďte vždy asi 3 milimetry nad očkem, aby nezbyl mrtvý pahýl přitahující houby. Růže se řežou i v létě, kdy je vhodné odstraňovat odkvetlé květy vždy u třetího plně vyvinutého listu pod daným květem nebo skupinou květů.

Výsadba: Kořenový bal ponořte na hodinu do vody a pro každou sazenici vykopejte jámu hlubokou 60 centimetrů a širokou 40 centimetrů. Dále sazenice umístěte do připravených jam tak, aby byly cca 5cm utopené pod povrchem. Na závěr půdu jemně udusejte a zalijte.

Výsadba na balkoně: Rostliny sice mohou být i v květináči, ale ten musí být minimálně 60 centimetrů hluboký, protože růže mají velmi hluboké kořeny.

Zimní ochrana: Rostlina zvládá mrazy do -40°C, pokud ji na ně připravíte. Růže je potřeba přihrnout 30 centimetrovou vrstvou zeminy smíchanou s kompostem před prvními tuhými mrazy (pod -5°C). Korunu raději zakryjte silnou vrstvou chvojí a pokud je na kmínku, použijte jutový pytel vyplněný slámou - ten na rostlinu i se zmíněnou slámou nasaďte.