<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

Kostival lékařský

(Symphytum officinale)

Základní informace:

Kde zasadit:
(slunce)
(polostín)
Zavlažování:
(časté - vlhkomilné)
Barva květu:
Mrazuvzdornost:do  -28 °C
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba květu
         

Přečtěte si:

Kostival obsahuje látky, které podporují obnovu buněk. Běžně se proto využívá do krémů na hojení drobných ran, vyrážek a popálenin. Na výrobu domácího balzámu stačí, když se pár natrhaných listů kostivalu lékařského přelije jedním šálkem horké vody a nechá se poté deset minut louhovat. Po vychladnutí můžete potřít bolavé místo.

Jed místo léku

S užíváním to nepřežeňte, dávejte ho zevně jen krátkodobě. Kostival lékařský obsahuje alkaloidy, které mohou při pravidelném použití poškozovat organismus.

Kostivalu se bude nejlépe dařit na vlhkých a stinných stanovištích. Proto ho můžeme běžně najít na loukách, v příkopech, nebo na březích.

Jak se starat o rostlinu:

Rostlina Symphytum officinale potřebuje ke zdárnému rašení spoustu slunečních paprsků nebo částečně zastíněné stanoviště. Sazenice upřednostňujeme často zalévat. Fialové květy spatří světlo světa od května do července. Sazenice je mrazuvzdorná.