<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

vrba

  Stránka 1 / 3

Stříbřité kočičky jsou v katolických zemích symbolem růstu a plodnosti. Kočičky vrby jívy známe hlavně jako důležité posly jara. Miluje je ale i hmyz. Nektar vrbových květů obsahuje až 70% cukru. U vás na zahradě to kolem vrby hned zjara začne žít a bzučet.

Výtažek z vrbové kůry se používal už od antiky k léčbě horečky a bolesti, dnes se chemickými procesy upravuje na léky, které dobře známe jako aspirin nebo acylpirin.

Vrby mívají rády “nohy ve vodě”, tedy alespoň občas kořeny ponořené do vody. I s tímto přístupem se např. vrba bílá dožívá až 200 let. Uvnitř však jejich kmeny trouchniví a jsou duté, proto v nich žijí např. kuny.

Do zahrad, které nejsou přímo u vody, se nejlépe hodí ozdobné vrby celolisté a vrby japonské. Mladé lístky vrby japonské se nejprve barví růžově, poté ještě zesvětlají a až poté jsou zelené. Vrba nemá problém s mrazy a pokud se nestříhá, vyrůstá až do třímetrové výšky.