Pěstování malin

Pěstování malin

Pěstování maliníku vychází z oblasti původního stanoviště. Pěstování malin by tak mělo respektovat daná fakta, které nelze upravit ani vysokými investicemi do stanoviště, kde chceme maliník pěstovat. Jedním z omezení je například mrazuvzdornost do 20 stupňů pod nulou. Vyvarujte se tak rozhodně výsadbě v mrazové kotlině (oblast Kvildy apod.). Maliníku příliš neprospívá ani větrné prostředí, protože na něco takového není zvyklý z okrajů lesa, kde se vyskytuje již po staletí ve volné přírodě.

Zkuste recept plný malin - francouzské palačinky s horkými malinami.

Kde pěstovat maliny

Pro pěstování maliníku jsou jinak vhodné téměř všechny oblasti ČR. Nadmořská výška by neměla přesáhnout 650 m.n.m. a optimální je úhrn srážek kolem 800 milimetrů ročně, abychom nemuseli rostlinu zalévat. Maliník má raději vydatnější a méně častou závlahu. Co se týče teploty, osvědčila se průměrná roční teplota kolem 6°C.

Pěstování malin přináší výsledky

Maliny pěstujeme na prosluněném místě.

Půda vyhovuje spíše středně těžká, propustná, vlhčí a humózní s pH v intervalu 5,5 až 6,5. Nejsnazší je zakoupit univerzální zahradnický substrát, alespoň 75l pro každou rostlinu. Pěstování malin na zahradě je podmíněno minimálně 25cm hloubkou ornice. Maliník se rozhodně nepokoušejte pěstovat v jílovitých a zamokřených půdách, kde by jej mimo jiného napadaly plísně.

Abyste zamezili růstu plevelů, které odčerpávají živiny i vláhu, a zajistili, že půda bude vždy kyselejší, doporučujeme k maliníku přihrnout lesní hrabanku. Lesní hrabanku je chytré pravidelně doplňovat podobným mulčem. Využít lze piliny, seno i mulčovací kůru. Další tipy ohledně výživy maliníku naleznete v příspěvku věnovaném hnojení maliníku.

Jak pěstovat maliny

Jelikož dosahují výhony maliníku vzrůstu 130 až 170 cm a jsou celkem křehké, je třeba každý maliník přichytit k opěrnému systému, aby bylo pěstování maliníku efektivní. Pouze některé stáleplodící odrůdy jsou životaschopné bez opory pro maliny. Pokud máte na zahrádce jen jednu rostlinu, postačí ukotvit stabilní kůl o výšce cca 150 centimetrů a větve k opěře přivázat.

V případě rozsáhlejších porostů se maliny sázejí do řad vzdálených od sebe minimálně 2 metry. Na začátek a na konec řady se umisťují jakási “téčka”, jejichž ramena se spojí provazem, o který se následně opírají maliníky. V řadě by od sebe měly být rostliny vzdáleny minimálně 40 cm.

Maliny kvetou až kolem druhé poloviny května a neohrožují je tak jarní mrazíky. Po 35 až 40 dnech se z květu stává lahodný plod připravený ke sklizni a vy si tak můžete vychutnat zaslouženou odměnu, kterou přináší pěstování maliníku. Období sklizně trvá přibližně 3 až 4 týdny. Maliny kvetou i dozrávají postupně. V případě sucha se malinovník vyplatí zalévat před dozráním malin, aby plody dosáhly maximální velikosti.

O pěstování malin už víte skoro vše. Objevte i kopu triků a tipů v oblasti hnojení maliníku.