Jak na stříhání maliníku

Stříhání maliníku

Stříhání maliníku není vůbec složité, ale je potřeba jej provádět ve správnou chvíli. Zanedbané keře totiž neposkytují tak slibnou úrodu, hůře se k nim přistupuje při sběru a lákají nejrůznější nemoci malin včetně plísňových chorob. Raději upozorníme na fakt, že řez vyžaduje maliník vždy hned u země. Pahýly trčící z půdy při amatérském stříhání maliníku nejsou vzhledné a lákají například již zmíněné plísně a choroby.

Kdy stříhat maliny

Stříhání malin - odplozelých větví, provádíme pokud možno ihned po sklizení úrody, aby měly nové větve (plodící následující rok) dostatek prostoru a světla a mohly zesílit. Na téma kdy stříhat maliny vznikají diskuse, neboť remontantní odrůdy plodí ještě druhý rok, pokud je neostříháme. Odborníci doporučují ostříhat i tyto větve po první úrodě, protože ve výsledku bude celková úroda vyšší - rostlina zesílí a získá víc potřebného světla.

Stříhat maliník lze jen s ostrými nůžkami

Jak stříhat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob. V případě jednoho polokeře u kůlu necháváme pouze 7 výhonů.

Konce výhonů nezkracujte, snížili byste tím výnos.

Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu. Stříhání maliníku provádíme opět především za účelem prosvětlení pro budoucí vegetaci.

Dočetli jste? Poznejte nejrozšířenější choroby maliníku.

Literatura (doporučujeme):