<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

dřišťál Thunbergův

  Stránka 1 / 2

Dřišťál Thunbergův

Dřišťál Thunbergův je oblíbený, odolný a nenáročný doplněk českých zahrad. Tento druh dřišťálu je mrazuvzdorná opadavá trvalka vhodná k tvarování, která dobře snáší sucho a oživí zahradu barvami. Nejen u nás se s oblibou vysazuje jako živý plot. Dřišťál Thunbergův je hustý keř původem ze západní Asie, dnes rozšířený po celém světě, a to díky své nenáročnosti a odolnosti. Pěstování dřišťálu Thunbergova v českých zahradách je snadné, přestojí tuhé zimní mrazy i suchá horká léta.

Na trhu najdeme velké množství kultivarů různých barev. Některé dřišťály dorůstají až 3 metrů, jiné nepřerostou výšku kolen. Zejména barevných variant je nespočet. Pěstovat můžeme dřišťály se zelenými, žlutými, oranžovými, červenými, růžovými i fialovými listy v různých odstínech, ideální variantu si tak vybere i náročný pěstitel.

Barevná zahrada po celý rok

Dřišťál Thunbergův se v našich podmínkách stal neodmyslitelnou součástí zahrad. Perfektně totiž oživí každou zahradu výjimečně pestrou paletou barev během celého roku. Nejprodávanější kultivary dřišťálu Thunbergova jsou proto právě tmavolisté odrůdy. Mají do červena a fialova laděné listy, nádherně se vybarvují na podzim a na jaře potěší krásnými žlutými květy. Přes zimu zahradu zdobí drobnými červenými plody, které jsou také zdrojem potravy pro drobné zahradní zvířectvo. Tmavolisté kultivary společně se světlolistými variantami dřišťálu vytvoří v zahradě půvabný kontrast.

Levný a neprostupný živý plot

Díky hustému větvení a trnům jím neprojdou zvířata ani nezvaní návštěvníci. Dřív bylo pěstování dřišťálu Thunbergova pod okny běžné – měl zastavit případné lupiče. Jako živý plot je s oblibou vysazován kultivar Atropurpurea , který se dorůstá kolem 2 metrů výšky. Pořízení takového živého plotu z dřišťálu není finančně náročné: při výšce kultivaru kolem 2 metrů se na 1 metr tvarovaného živého plotu se nejčastěji doporučují 3 sazenice, na neupravovaný živý plot postačí jedna sazenice na metr.

Dřišťál se hodí i do jiných keřových výsadeb, dobře vypadá i samostatně. Pěstování dřišťálu Thunbergova má význam i při budování terénu v zahradě: svými kořeny totiž dřišťály zabraňují sesuvu půdy a zpevňují svoje podloží. Do svahu, ale i jako ozdoba příjezdových cest nebo jako předsadba vyšších stromů je vhodný fialovolistý kultivar Red Chief. Dorůstá se až 3 metrů. Podívejte se na jeho neobyčejně krásné obloukovité větve.

Na českých předzahrádkách nebo skalkách jsou často k vidění menší kultivary dřišťálu Thunbergova. Kultivar Atropurpurea Nana tvoří malé košaté fialovo-červené keříky, hezky kontrastuje například vedle zakrslého žlutolistého kultivaru Tiny Gold.

Pěstování dřišťálu Thunbergova zvládne i začátečník

Pěstování dřišťálu Thunbergova není v našich podmínkách nijak zvlášť náročné. Na půdu nemá zvláštní nároky: daří se mu v kyselé až mírně zásadité půdě, vyhovuje mu spíše sušší prostředí. Nejraději má slunná místa nebo polostín, potřebuje alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu. Zálivku vyžadují pouze mladé rostliny během sucha. Špatně snáší přemokření a nedostatek slunečního svitu. Nepříznivé růstové podmínky se projevují slábnutím pestrého zbarvení keře, v šerém prostředí bude mít dřišťál Thunbergův mdlé zbarvení.

Při pěstování dřišťálu Thunbergova berte ohled také na okolí: kvůli množství trnů není vhodné tento dřišťál vysazovat poblíž dětských hřišť a jiným míst, kde může dojít k úrazu kontaktem s dřevinou. Pečlivě také vyberte místo, kam uložíte odpad ze zastřihování – zapomenutá větvička dokáže poranit nohu nebo propíchnout pneumatiku. Plody všech kultivarů dřišťálu Thunbergova jsou jedlé, ostatní části dřeviny jsou ale mírně toxické, keř by proto okusovat domácí zvířata.

Vedle vhodné volby stanoviště je pro tuto dřevinu důležitá pravidelná péče, tedy pokud plánujete dřišťál tvarovat. Dřišťál Thubergův je vhodný k tvarování, musí se však zastřihovat pravidelně. Když hodně přeroste, je kvůli trnům na silných větvích obtížné jej zastřihovat. Při péči o dřišťál se vybavte se silnými zahradními rukavicemi, předejdete tak nepříjemným zraněním.

Dřišťál Thunbergův vám veškerou péči bohatě vrátí. Do zahrady přinese exotickou paletu barev, a to téměř bez práce. Je to vděčný a odolný keř, a jeho obliba v českých zahradách kvůli dlouhodobému úbytku vody v krajině stále roste.