<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

Ostropestřec mariánský

(Silybum marianum)

Základní informace:

Kde zasadit:
(slunce)
Zavlažování:
(časté - vlhkomilné)
Barva květu:
Barva listu:
Mrazuvzdornost:do  -23 °C
Výška: 70 — 150  cm
Léčivé účinky:na játra
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba květu
        

Kde sazenice prodávají?

Rostlinky.cz

od 19 Kč

Přečtěte si:

Ostropestřec se kvůli trnům někdy také lidově nazývá Kristova koruna, jindy se můžeme potkat s označením bodlák mariánský nebo bejlí Panny Marie. A i přesto, že jeho květy mají krásnou purpurovou barvu a je ozdobou na loukách i zahradách, jeho listy s dlouhými a ostrými špičkami odradí nejednoho zvědavce.

Na játra však z přírody nic lepšího nenajdete. Ta, která se příliš často setkávala s alkoholem, si nyní zaslouží léčbu čajem z jeho semen, která obsahují silymarin, hlavní účinnou látku pro obnovu jaterní tkáně. Nejlepší službu játrům dopřeje rozkousání alespoň 20 semen ostropestřce denně.

Kromě toho se používá i při kožních problémech jako je lupénka, při pigmentových poruchách, ale i při slábnoucím zraku. Údajně je ostropestřec vhodný i pro zvýšení tvorby mléka pro kojící a těhotné maminky.

Jak se starat o rostlinu:

Rostlina Ostropestřec mariánský vyžaduje k bujnému životu spoustu slunečních paprsků. Sazenice radíme často zalévat. Růžové a Fialové květy se objevují od června do září. Listy mají zelenou barvu. Rostlina vydrží teplotu do -23 °C. Dorůstá do výšky 70 — 150 cm.