<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

Plicník lékařský

(Pulmonaria officinalis)

Plicník lékařský

Kde sazenice prodávají?

Online zahradnictví

od 89 Kč

Přečtěte si:

Jeho listy se zvláštními bílými skvrnkami připomínají plíce, což dalo nejspíš rostlině jméno. A nebo to bylo její hlavní použití při nachlazení a nebo zánětu průdušek.

Při bolestech v krku a chrapotu si zkuste připravit plicníkové víno. Povařte dva velké trsy čerstvého plicníku v litru vína. Po pěti minutách stáhněte, vmíchejte med a poté opět povařte. Dvě až tři sklenky denně tohoto likéru vám pomohou při dýchacích a plicních obtížích. Neužívejte ho však déle než tři týdny z důvodu přítomnosti alkaloidů.

V našich podmínkách se mu docela dobře daří, ideální jsou pro něj stinná místa s dostatkem vláhy, kde se bez problému množí a rozrůstá. Zaujme i svými květy, které se objevují od března do května a jsou nejprve růžové a před odkvětem přechází až do fialových barev.

Jak se starat o rostlinu:

Rostlina Plicník lékařský 'Smokey Blue' vyžaduje k bujnému zakořenění polostín nebo stanoviště bez přímého slunečního světla. Sazenice upřednostňujeme pravidelně zavlažovat. Růžové okvětní lístky rozkvetou od dubna do května. Listy mají zelenou a bílou barvu. Bílé listy na zimu opadávají před zimními měsíci. Dorůstá do výšky 25 cm.