<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

šalvěj lékařská

(Salvia officinalis)

Základní informace:

Kde zasadit:
(slunce)
Zavlažování:
(časté - vlhkomilné)
Opadavost:neopadavé
Barva květu:
Barva listu:
Mrazuvzdornost:do  -18 °C
Výška: 40 — 60  cm
Léčivé účinky:hojí
proti trávení

protizánětlivá

na játra

stahující účinky

pomáhá v menopauze

léčí úzkost

proti únavě

při štípnutí hmyzem

proti vředům

proti krvácení z dásní

proti zápachu z úst

upravuje menstruační cyklus

proti pocení

na deprese

bělení zubů

antiseptická
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba květu
         

Kde sazenice prodávají?

Rostlinky.cz

od 36 Kč

Online zahradnictví

od 69 Kč

ZAZUMi

od 79 Kč

Přečtěte si:

Říká vám něco název vlčí chvost nebo babské ucho? I tak se totiž označuje šalvěj lékařská. V zahradě ji poznáte díky jejím vejčitým stříbřitým listům s jemně vrásčitým povrchem. Dříve bývala v kuchyni velmi často používaná, asi tak jako je dnes petržel. Její použití je ale stále velmi všestranné. Není vhodná snad jen pro děti, těhotné a kojící, protože zastavuje laktaci a ve vyšším množství může mít psychotropní účinky.

Šalvěj lékařská je léčivka, jejíž název pochází z latinského salvare, tedy zachránit. Věřilo se, že zajišťuje dlouhověkost a ochraňuje před smrtí.

Má prokázané protizánětlivé, antibiotické a močopudné účinky, podporuje hojení ran a je antioxidant zabraňující rozkladu tuků. Používá se i při léčbě žlučníku a jater a při zažívacích problémech. Je vhodná i pro kloktání a na bolest zubů.

Jak se starat o rostlinu:

Rostlina Šalvěj lékařská vyžaduje ke zdárnému růstu spoustu slunečních paprsků. Sazenice navrhujeme často zalévat. Fialové květy spatří světlo světa od června do srpna. Listy mají šedou a zelenou barvu. Zelené listy na zimu neopadávají před zimními měsíci. Sazenice vyžaduje zazimování. Dorůstá do výšky 40 — 60 cm.