<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-M3N3QK7&l=dataLayer" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

šalvěj lékařská

(Salvia officinalis)

Základní informace:

Kde zasadit:
(slunce)
Zavlažování:
(časté - vlhkomilné)
Opadavost:neopadavé
Barva květu:
Barva listu:
Mrazuvzdornost:do  -18 °C
Výška: 40 — 60  cm
Léčivé účinky:hojí
proti trávení

protizánětlivá

na játra

stahující účinky

pomáhá v menopauze

léčí úzkost

proti únavě

při štípnutí hmyzem

proti vředům

proti krvácení z dásní

proti zápachu z úst

upravuje menstruační cyklus

proti pocení

na deprese

bělení zubů

antiseptická
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba květu
         

Kde sazenice prodávají?

Rostlinky.cz

od 30 Kč

Neleň pro zeleň

od 46 Kč

Přečtěte si:

Říká vám něco název vlčí chvost nebo babské ucho? I tak se totiž označuje šalvěj lékařská. V zahradě ji poznáte díky jejím vejčitým stříbřitým listům s jemně vrásčitým povrchem. Dříve bývala v kuchyni velmi často používaná, asi tak jako je dnes petržel. Její použití je ale stále velmi všestranné. Není vhodná snad jen pro děti, těhotné a kojící, protože zastavuje laktaci a ve vyšším množství může mít psychotropní účinky.

Šalvěj lékařská je léčivka, jejíž název pochází z latinského salvare, tedy zachránit. Věřilo se, že zajišťuje dlouhověkost a ochraňuje před smrtí.

Má prokázané protizánětlivé, antibiotické a močopudné účinky, podporuje hojení ran a je antioxidant zabraňující rozkladu tuků. Používá se i při léčbě žlučníku a jater a při zažívacích problémech. Je vhodná i pro kloktání a na bolest zubů.

Jak se starat o rostlinu:

Rostlina Šalvěj lékařská vyžaduje ke zdárnému růstu spoustu slunečních paprsků. Sazenice navrhujeme často zalévat. Fialové květy spatří světlo světa od června do srpna. Listy mají šedou a zelenou barvu. Zelené listy na zimu neopadávají před zimními měsíci. Sazenice vyžaduje zazimování. Dorůstá do výšky 40 — 60 cm.