šalvěj lékařská
(Salvia officinalis)
Základní informace:
Kde sazenice prodávají?
Přečtěte si:
Říká vám něco název vlčí chvost nebo babské ucho? I tak se totiž označuje šalvěj lékařská. V zahradě ji poznáte díky jejím vejčitým stříbřitým listům s jemně vrásčitým povrchem. Dříve bývala v kuchyni velmi často používaná, asi tak jako je dnes petržel. Její použití je ale stále velmi všestranné. Není vhodná snad jen pro děti, těhotné a kojící, protože zastavuje laktaci a ve vyšším množství může mít psychotropní účinky.
Šalvěj lékařská je léčivka, jejíž název pochází z latinského salvare, tedy zachránit. Věřilo se, že zajišťuje dlouhověkost a ochraňuje před smrtí.
Má prokázané protizánětlivé, antibiotické a močopudné účinky, podporuje hojení ran a je antioxidant zabraňující rozkladu tuků. Používá se i při léčbě žlučníku a jater a při zažívacích problémech. Je vhodná i pro kloktání a na bolest zubů.
Jak se starat o rostlinu:
Rostlina Šalvěj lékařská vyžaduje ke zdárnému růstu spoustu slunečních paprsků. Sazenice navrhujeme často zalévat. Fialové květy spatří světlo světa od června do srpna. Listy mají šedou a zelenou barvu. Zelené listy na zimu neopadávají před zimními měsíci. Sazenice vyžaduje zazimování. Dorůstá do výšky 40 — 60 cm.